çy
Soru Sahibi
18 Nisan 2015 19:00

ilk bebekte ntd oluştu ne yapmalıyım?

hocam iyi çalışmalar ben 25 yaşındayım ve fmf hastasıyım günde 3 kez kolşisin ilacı kullanıyorum gebeliğimde de ilacı kullandım. şubat ayında ilk gebeliğimde bebeğimde ntd oluştu 19 haftalık iken normal doğum ve sonrası kürtaj ile gebeliğim sonlandırıldı.şuan yeniden bebek düşünüyoruz 52 gündür 5 mg folbiol içiyorum bu süre yeterlimi yeniden bebek için, yeterli değilse ne kadar beklememi öneririsiniz? son olarak gebe kalırsam ilk 3 ay kolsini bırakmalımıyım romotoloğum bırakma diyor. NOT: ailemde akraba evliliği yok.

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Eray Çalışkan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

kolşisini bırakmayın gebe kalsanız ile ilk 3 ay folbiol devam edilecek

19 Nisan 2015 19:03
Prof. Dr. Eray Çalışkan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

kolşisini bırakmayın folbiol ilk 3 ay gebe kalsanız da devam edilecek ek olarak B12 vitamini kullanın folio gibi

19 Nisan 2015 19:04
çy
Soru Sahibi

teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar

19 Nisan 2015 20:11
Prof. Dr. Eray Çalışkan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

geçmiş olsun

21 Nisan 2015 06:24
çy
Soru Sahibi

eray hocam benim adetim 1 hafta gecikti Fakat adet gunumden 2 gun once pembe kahve akinti seklinde cok az duzensiz aralikli kanamam oldu 2 gun surdu gecti.5 gun gecikme varken doktora gorundum kist yok dedi kan tahlilinde hcg 0.1 cikti adet sokturucu verdi ama bn 2 tane ictim biraktim cnku icimde suphe var ilk gebelikte de kanda gorunmemisti gec dollenme demislerdi sizce testi tekrarlamalimiyim hamile olabilirmiyim

25 Mayıs 2015 00:02
Prof. Dr. Eray Çalışkan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

hamile olma olasılığınız yok. verilen adet söktürücüler genellikle progesteron türü gebelikte de sakgılanan bir hormondur. yani gebe kaldıysanız destekler gebe değilseniz ileç bitince adet görürsünüz. yoksa verdiğimiz ilaçlar kürtaj gibi zorla adet gördürmüyor.

14 Haziran 2015 06:35