ae
Soru Sahibi
18 Temmuz 2021 16:22

iletişim sorunu ve dvranış bozukluğu

merhabalar nilüfer hanım . kızım yaKında 3 yaşına girecek babasıyla boşanıyoruz ailemle yaşıyorum. çocuğum şu ana kadar düzgün bir cümla kurmadı sadece bi kaç kelime biiyor. iletişim problemi var anlatamadığında sinirleniyor. çok hiperaktif süreki bir şeyler fırlatıp kırıyor sinirlendiğinde ... konuşamadığı için saatlerce ağlıyor .ağlayarak bana istediği şeyi göstermeye çalışıyor. istemediği hiç bir şeyi yaptıramıyoruz sadece kendi seçtiği kıyafetleri giydiriyor çok inatçı . bazen soğuk havada üzerini soydurtuyor ağlayarak yapmassak saatlerce ağlıyor.. PEDAGOG HANIM BU GÜN BİLGİ ALMAK İÇIN ARADIM AMA MÜSAİT DEĞİLMİŞSİNİZ EN KISA SÜREDE BANA DÖNER MİSİNİZ LÜTFEN ............

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Kızınızın konuşmasına ilişkin evde destek çalışmalar yapabilirisiniz. Öncelikle onun işaretle anlatmak istediği şeyleri anlamamaya çalışınız. Anlatmak istediklerini dikkatle dinleyiniz, sözle anlatmasına yardım ediniz. Çıkaracağı anlamsız sesler birleşecek, bir süre sonra anlamlı seslere dönüşecektir. Ona fırsat veriniz. Birlikte çok kısa cevaplı olan sorular oyunu oynayınız. Birlikte renkli resimleri olan kitaplar okuyunuz. Hayvan sesleriyle öğretmeye başlayabilirsiniz. Köpeği gösterip bak, hav hav, köpek şeklinde başlayabilirsiniz. Hav havdan hoşlanacaktır. Pisi pisi, düdüt şeklinde başlayıp, sonra yanına düdüt, araba şeklinde kelime çalışmalarını bizzat yapmalısınız. Onunla bol bol konuşunuz. Birlikte çocuk şarkıları dinleyiniz. Basit parmak oyunları öğretiniz ona. Parmak oyunlarına çocuklar bayılırlar. Konuşmayı öğrenmelerine yardımcı olur. Bu tür çalışmalar çok iyi gelecekti. Ayrıca yakınınızda varsa yaşıtlarıyla zaman zaman biraraya getiriniz, ya da çok kısa süreler bile olsa, oyun gruplarına katılmasını sağlamalısınız. Kızınıza sevgiler, mutlu günler dilerim.

2 Ağustos 2021 14:00