KB
Soru Sahibi
15 Eylül 2021 00:00

İlaç etkilesimleri

Merhaba hocam. Ferrum demir hapı kullanıyorum. Bir de tirnak mantarı için cildiye terbisil hap verdi. Nadirende çarpıntı sorunum oluyor kardiyalog çarpıntım olduğunda yarım dideral kullanmamı önerdi. Bu üçü etkileşime girer mi? Mesela demirle terbisil ardarda içilir mi? Teşekkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)

Betül hanım merhaba, Kullandığınız ilaç bilgilerine göre ilaç etkileşimlerini gözden geçirdim. Bu ilaçlar sıklıkla birlikte kullanılan ilaçlardan. Beraber kullanmanızın sakıncası yok. Terbisil dideralin etkisini biraz arttırabilir. Yarım dideral kullandığınız için herhangi bir sakınca oluşturmayacaktır. Terbisil tedavisi bittikten sonra dideral çarpıntı şikayetlerinizde yeterli gelmezse hekim gözetiminde kalp atışı takibiyle doz arttırılması düşünülebilir. Çarpıntı şikayeti kimi zaman kansızlık ilişkili ortaya çıkabilir. Eğer durum buysa demir tedavisiyle çarpıntı şikayeti de ortadan kalkabilir ve dideral kullanımınız hekim kontrolünde sonlandırılabilir. Geçmiş olsun

15 Eylül 2021 10:32
KB
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam daha açıklayıcı cevap olamazdı 😊 evet demirim hiç yok ve sürekli düşüyor. Peki diderali uzun vadede kullanmanin bir zararı olur mu sizce veya düzensiz kullanmanın? Kardiyalog sadece çarpıntın olduğunda al dedi çünkü. Çarpıntım da ayda 2 kez falan oluyor.

16 Eylül 2021 00:16

Hekimizin reçetesi kontrolünde belirtilen şekilde kullanabilirsiniz. İyi günler

17 Eylül 2021 11:53