CZ
Soru Sahibi
22 Mart 2018 17:28

ikiz gebelikte kanama

Hocam merhabalar aşılama ile tek yumurta ikizlerine hamileyim 14 haftalığız 3 haftadır kahverengi kanamam var progestan kullanıyorum azalma ve çoğalma yok gebelik kesesi dışında kanama görülüyor düşük riski var dendi bol istirat etmemi söyledler böyle durumlar neden yaşanıyor bebklerin durumu çok iyi kanama nezamana kadar biter sorumu cewaplarsanz çok sewinirim teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Tülin Gürel Kocatepe
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Merhaba; Ultrasonografi takibinde bebeklerin gelişimi gestasyonel hafta ile uyumlu gidiyorsa endişe etmeyin. Çoğul gebeliklerde oransal olarak düşük riski daha fazla olduğu için progestan kapsül tedavisi ile hormonal destek sağlanması ve istirahat önerilmesi gayet doğrudur. Günde 2-2,5 lt. su içmenizide öneririm. Gebelik kesesi dışındaki kanama yavaş yavaş vücudunuz tarafından rezorbe edilecektir. 3-4 hafta kadar cinsel ilişkide bulunmamanız da uygun olur. Bu süreç içinde az miktardaki kahve rengi kanama da yok olacaktır. Böyle durumları sıklıkla gördüğümüzden önerileri uygulayın ve gebeliğinizin keyfini çıkarın. İyi günler.

22 Mart 2018 17:39