8 Mart 2014 15:05

İdrar tahlili

Merhaba hocam.3,5 yaşındaki kızımı (boy 100cm kilo 16 kg) 05,03,2014 günü çocuğumu rutin kontrole götürdüğümde.önce kültür sonrada idrar tahlili için verilen ayrı kablara idrar aldık.idrar tahlilinda BACT :91,05 P/HPF (0-25 referans aralığı) çıktı.hemen günde 1,5 ölçek antibiyotik tedavisine başlandı.Ertesi gün Kültür sonucu çıktı.Kültür de ise kültür sonucu:üreme olmadı yazıyordu.Başka hastanede tekrar idrar tahlili yaptırdım bu sefer bakteri çıkmadı.sonucu doktora gösteremedim.Kızımın genel durumu iyi.Ateş,ağrı,sızı,huzursuzluk, sık idrara çıkma,altını ıslatma yok.Bu durumda ne yapmalşıyım.ilacı kullanayımmı ?Enfeksiyon varmı?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Fatih Çanaklı
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

İdrarda bakteri varlığından çok iltihap hücreleri ve onlara ait bulgular (LE, nitrit gibi) pozitif ise enfeksiyonu göstermede çok daha duyarlıdır. İdrar yakınması yok ise ve idrar mikroskopisinde lökosit sayısı 5 ten az ise antibiyotik gereksiz olabilir.

9 Mart 2014 20:28