DG
Soru Sahibi
27 Temmuz 2021 14:41

Huysuz ve konuşmuyor

İyi günler efendim. Benim 2 yaşında kızım.var Sadece baba diyor başka kelime konuşmuyor.ve arada sırada saçlarını ağızina getiriyor yapma kızım dediğimde daha çok yapıyor.ve bide ben hariç kimi görse ağlıyor Lütfen yardım eder misiniz

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, kızınız artık büyüyor. Yani bebek değil. Bu nedenle onu sosyalleştirmeniz gerekiyor. Televizyondan uzak tutup, yaşıtlarıyla ya da diğer aile bireyleriyle biraraya getirip oyunlar oynatmalısınız. Size güven duyduğu gibi, diğer insanlarlada etkileşime girmeli. Yaşına uygun oyunlar, etkinlikler yapmalı, birlikte el becerilerine ilişkin çalışmalar da yapmalısınız. Saçlarını toplarsanız eğer, bu tür bir risk olmaz ve krizde oluşmamış olur. Birlikte renkli kitapları inceleyiniz. kelimeleri resimlerine bakarak tekrar edebilirisiniz. Yani kelime hazinesini sizler geliştirecek ve öğreteceksiniz. Onunla herşeyi konuşarak yapınız. Ona kısa cevaplı sorular sorup, cevap vermesini bekleyiniz. Herşeyi oyunla öğretebilirsiniz. Ona zaman ayırıp, dolu dolu aktivite ve çalışmalarla bu süreci hızlandırabilirisiniz. Kızınıza sevgiler, mutlu günler dilerim.

2 Ağustos 2021 14:08