öy
Soru Sahibi
25 Kasım 2016 17:59

Hocam yaşım 27 bir ay önce karın ağrısı ile acile gittim

Hocam yaşım 27 bir ay önce karın ağrısı ile acile gittim 2 gün yattım yeme iiçme kesildi sadece antıbıyotık aldım damrdan sonra cıktım bu arada tomografi filan oldum ultrason divertikül dediler iltihap tutumuş dediler sigmon orta kolon sonra ultrasonda cıkmadı divertikül sonra kolonoskopıye girdim Doktorum ne polip ne de divertikül görmedim dedi hatta divertikül iddama güldü bu yaşta çok zor o dedi ama rektumda erezyon zedelenme gördü Parça aldı biyopside kesin olmamakla beraber hiperplastik düşündüren bulgular tanısı kondu Ha ara ara nadir makatımdan oldgundan emin oldugum kanamam oluyo özellikle acı yedigimde oluyo biyopsi raporunda Mikroskopi kısmında şöyle birey yazıyo anlamadım :yer yer dökülmüş Hiperplastik ,sayı ve sıklıgı artmış glandüler yapılar ve inflame stroma içeren kolon mukozal doku örnekleridir

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Meral Şen
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Geçmiş olsun Yılmaz Bey. Daha once karın ağrısı ile hastaneye yatarak geçirdiğiniz hastalık büyük ihtimalle kolit, yani kalın bağırsak iltihabı. Divertikülit kalın barsakta oluşan cep şeklindeki çıkıntıların iltihabıdır ve genellikle daha ileri yaşlarda olur. Daha sonra yaptırdığınız kolonoskopide divertikül olsaydı gözükürdü gerçekten. Hiperplastik polipler bağırsakta çok sık gözükür ve kötü huylu değildir, kötü huyluya dönme ihtimali de yoktur, endişe etmeyin. Makattan olan kanama ve ağrı hala devam ediyorsa muayene olmanızı öneririm. Hemoroid ya da makatta çatlak olabilir. Merkezimizden randevu alabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun...

26 Kasım 2016 10:13