KS
Soru Sahibi
19 Nisan 2018 16:58

HOCAM YARDIM

Sayın Hocam, 47 yaşındaki Anneme 2011 yılında HODGKİN LENFOMA teşhisi konuldu. 8 KÜR kemoterapi (16* ABVD) kemoterapi gördü. Tedaviye yanıt verdi. Dalakta 3 cm olan kitle de gerileme olmadı. Ve takibe alındı. Her yıl pet-ct çekildi. En son 2016 yılındaki pet-ct mizde tehlike arz eden bir sorun olmadığı söylendi. 2017 de doktor kontrolümüze gittiğimizde artık pet-ct çekilmeye gerek olmadığı, 5 yılı geçtiği söylendi ve kan tahlillerine bakarak pet ct çekmediler. 2017 yılı sonunda annemin artan karın ağrıları sebebiyle doktora başvurduk. Bizi göğüs hastalıklarına yönlendirdi. Orada yapılan nefes-akciğer filmi vs tetkiklerimiz sonucu temiz çıktı ama pet ct çekilmemiz gerektiği söylendi. Şuan 55 Yaşındaki Annemde Tekrar pet-ct çekildiğimizde; Dalakta kitle görülmesi sebebiyle, ( 1 yıl içinde 3 cm iken 6 cm olmuştur ) Kan Hastalıkları yönünden yapılan incelemelerde, çekilen pet-ct akabinde yapılan dalaktaki kitle biyopsisi ile konulan tanı aşağıda ki gibidir, DALAK;TRU-CUT BİYOPSİ -T Hücre/Histiyositlerden zengin büyük B hücreli ile uyumlu Neoplastik Lenfoid İnfiltrasyon -Granulomatöz İnflamasyon şuan ki gelinen aşamada önce kemik iliğinden sıvı alımı ,Kemoterapi tedavi, sonrasında kök hücre nakli öngörülmektedir. Değerli görüşlerinizi almak ricasıyla saygılarımla,

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kadri Yamaç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Merhaba, Anlattığınız hastalık hali internet üzerinden tedavi yorumu yanlış olacak bir durumdur. Hastayı bizzat görmeyi, dosyasını incelemeyi, muayene etmeyi gerekli kılar. Geçmiş olsun.

23 Nisan 2018 21:28