10 Eylül 2017 16:17

Hocam sonuc hakkinda bilgilendiriseniz cok memnun olrum. Saygilarimla...

Hocam sonuc hakkinda bilgilendirirseniz cok memnun olurum saygilarimla...... Ön Tanı: Karın ağrısı diğer ve tanımlanmamış İşlem / Başlık BT, abdomen, alt Bulgu: Sonuç: TÜM ABDOMEN BT İNCELEMESİ IVKM verilerek uygulanan tetkikte: Kesit dahilinde sağda belirgin bilateral plevral effüzyon ve effüzyon komşuluğunda akciğer bazalinde kollebe-konsolide alan izlenmiştir. Karaciğer boyutları art mıştır (KK 19 cm), yüzeyi düzgün ve parankimi homojendir. Karaciğer dansitesi steatoza sekonder azalmıştır. Hepatik ve portal venöz yapıların seyri ve kalibrasyonu normaldir. İntrahepatik safra yollarında dilatasyon izlenmedi. Safra kesesi boyutları ve duvar kalınlığı normaldir. Koledok çapı normaldir. Dalak boyutları normal, parankimi homojendir. Pankreas boyutları normal, parankimi homojendir. Her iki adrenal bezin boyutları normaldir. Her iki böbreğin yeri, büyüklüğü ve konturu normaldir. Bilateral parankim kalınlıkları normaldir. Pelvikaliksiyel yapıları normaldir. Her iki böbrek fonksiyonedir. Mesane duvarı düzgün, duvar kalınlığı normaldir. Her iki üreterin kalibrasyonu normaldir. Prostat boyutları artmış olup; mesane tabanına indantedir. Bilateral seminal veziküller doğal görünümdedir. İnceleme alanındaki abdominal aorta ve ana vasküler yapılar normaldir. Kesit dahilinde paraçölyak bir kaç adet milimetrik lenf nodu izlenmiştir. Sağ alt kadrandan uygulanan diren ucu operasyon lojunda sonlanmaktadır.Bu düzeyde yağ dokuda kirlenme ve minimal sıvı izlenmiştir. Belirgin sınırlı koleksiyon izlenmemiştir.Batın lateral duvarı komşuluğunda yağ dokuda fokal kirlenme ve inflamasyon izlenmiştir. Sağ alt kadranda insizyon hattında cilt altı dokuda inflamatuar yumuşak doku değişiklikleri izlenmiştir. Jejunal anslar ve ileal anslar proksimalde , ileus ile uyumlu hava sıvı içerikle dolu dilate izlenmektedir. Terminal ileum normal kalibrasyondadır. Perihepatik, perisplenik minimal sıvama sıvı izlenmiştir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hüseyin Doruk
Dahiliye - İç Hastalıkları , Geriatri

Sorunuzu Gastroenteroloji sorarsanız daha sağlıklı bilgi alırsınız. Sağlıklı günler dilerim.

15 Eylül 2017 10:11