KK
Soru Sahibi
13 Mayıs 2024 19:07

HIV veya AIDS bulaşı olur mu?

Hocam merhabalar, ben öğrenciyim. Hiv veya AIDS pozitif olduğunu bildiğim öğretmenim bana kitaptan soru çözümüne yardım etmeye geldi. Benim o gelmeden elim 5 dakika önce çizik şeklinde kesilmişti. Yani yaram kabuk bağlamamıştı henüz yeniydi. Adam bana yakın pozisyonda soru çözmek için eğildi, kalemimi eline aldı ve elini kitabıma değdirdi. 3-4 dakika boyunca kalemime ve kitabıma dokundu. Elinde yeni olup olmadığını bilmediğim çizikler/yaralar vardı. Doğrudan ten temasımız olmadı ama o kalemimi bırakınca ben elime aldım ve elimi kitaba değdirdim o da kitaba ve dokunmuştu. Yaram kitaba ve kaleme değdi yani. Sonradan aklıma geldi hastalık işi. Sizce bulaş riski olmuş mudur? İçime bi stres sıkıntı çöktü. Cevabınız için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum...

3 cevap
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

www.uckunlaboratuvari.com adlı sitemde konu ile ilgili makalelerim var. Okumanızı öneririm.

14 Mayıs 2024 08:42
KK
Soru Sahibi

Hocam makalenizi okudum gerçekten çok yararlı olmuş çok sağolun sizin gibi değerli hekimlerimiz sayesinde bilgi sahibi oluyoruz. Ancak elimdeki yara ve adamın elindeki yara beni biraz tedirgin etti. Doğrudan temas olmasa bile onun uzun süre dokunduğu şeye dokundum. Bu durumda da risk olmaz dimi?

14 Mayıs 2024 08:53
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

OLMAZ

14 Mayıs 2024 10:29
KK
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam sağolun

14 Mayıs 2024 10:47
Doç. Dr. Turan Uçkun
Tıbbi Mikrobiyoloji

.

15 Mayıs 2024 13:04