ka
Soru Sahibi
1 Ocak 2018 15:07

hıv belasıııı

yaklasık 3-4 hafta önce mide bulantısı ile başladı hastalığım baş dönmesi baş ağırısı sırt bölgeme ateş düşüyor eklem ağırıları kollarda ve bacaklarda boynumun kenarında kücücğk yağ bezesi cıktı 2 tane sonra sırasıyla doltorlara gittim enfeksiyon polikinliğine gittim süpheli ilişkilerim olmustu en son 110 gün çnce fikan hıv1-2 testi yaptırdım negatif cıktı sonra solunum testi kanda arastırıldı infulenaza A cıktı 2-3 haftadır bişe yiyemiyorum yatıyorum hep acaba hiv var da bulunamıyor mu hocam niye iyileşemiyorum hem arastırma hastanesinds hemde fakğlte hastanesinde yaptırdım hiv testlerini hepsi negatif cıktı

4 cevap
Cevaplar (4)
Yrd. Doç. Dr. Hilmi Tezgel
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Bizde her türlü soğuk algınlığına grip deniyor. Oysa grip ağır virüs hastalığıdır. Sizde de tanı konmuş: Influenza A gerçek griptir. Gerçek grip ağır seyreder. Yakın tarihimizde grip salgınından çok toplu ölümler olmuştur. Yakınmalarınız bu enfeksiyona bağlı kanımca. Bunlar grip belirtileri. HIV ile ilgisi yok bana göre. Siz hala iyileşmediyseniz istirahatinize devam edin, ilaçlarınızı düzgün kullanın ve yiyeceklerinize dikkat edin. Biraz da vitamin-özellikle C takviyesi alın.

1 Ocak 2018 21:28
ka
Soru Sahibi

hocam hiv belasını kafamdan atabilirmiyim artık sonucta süpheli durumdan 110 gün üstüne yapılmıs ve negatif alınmıs test daha pozitife döner mi ki bir de sırt bölgemde bel hizasında deri altında olusan lenf bezleri var dısardan gözükmüo ama tutunca belli oluyo yeni cıktı bunlar da ara ara kayboluo sonra gelio

2 Ocak 2018 00:30
Yrd. Doç. Dr. Hilmi Tezgel
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Sırt bölgenizde ve bel hizasındakiler lipom (yağ bezesi) olabilir.

2 Ocak 2018 15:26
ka
Soru Sahibi

hocam ben yine test yaptırdım 150 gün oldu anti hiv testi 0.25 cıktı ondan önce 140 gün üstüne yaptırdım 0.18 cıktı neden böyle oluo aynı hastane aynı cihaz ?? birde astım tedavisi görüom fixdual kullanıom bir sıkıntı olur mu ? belimdekiler halenn daha var kilom 125 acaba kilodan mı lenf bezi değildir dimi

8 Şubat 2018 00:16
Yrd. Doç. Dr. Hilmi Tezgel
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Aynı cihazda aynı testi defalarca çalışın her seferinde farklı rakamlar çıkar. Tamamen aynı sonuçları elde edemezsiniz. Çünkü bu cihazların bir sapma değeri vardır. Önemli olan referans değerlerinin altında olması. Zaten 0,25 lie 0,18 arasında önemli bir fark yok bizim açımızdan.

8 Şubat 2018 00:57
ka
Soru Sahibi

karşı tarafın negatif mi pozitif mi olduğu hakkında bilgimiz yok sayın hocam yine de bu büyük bir problem değil midir sizce test süreleri icin ? birde arastırmalarımda dikkat ceken bi ayrıntı rastladım stres belirtisi ile hiv belirtisi benzer özelliklere sahip belkide bu kadar süre üstene negatiflik alıp da bizde hiv fobiliği olusmus olabilir bu da asırı stres yapar kendimi belki de öyle görüom asırı stresden dolayı böyle

9 Şubat 2018 00:06
Yrd. Doç. Dr. Hilmi Tezgel
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Biz zaten şüpheli ilişkilerde karşı tarafı pozitif gibi kabul ediyor ve o yüzden test yaptırıyoruz. Elbette strese neden oluyor. Ama strese girmek istemiyorsanız böyle ilişkilere girmeyeceksinz.

9 Şubat 2018 15:44