AM
Soru Sahibi
19 Mayıs 2012 17:58

hiperaktivite dikkat eksikliği

merhaba erman bey benim 8 yaşında hiperaktivite dikkat eksikliği tedavisi gören 8 yaşında oğlum var straterra 25 mg.kullanıyor okullar açıldığından beri baştan okulda sorunlarımız azalmıştı fakat son 1 aydır öğretmenimiz çok şikayet ediypr.doktorumuz zeka tesi yaptı ayküsi 132 çıktı.konuları çok çabuk öğrenen zeki bir çocuk fakat sınavlarda başarısız oluyo çok basit şeyleri bildiği halde yalnış yapıo öğretmeni derste kıpır kıpır olduğunu derse dikkatini veremediğini sölüyo yazıları çok kötü yazı yazmasını sevmiyo kitap olkumak istemiyo ben bu konuda çok endişeliyim bu konuda ne yapmalıyız bilmiyorum ileride öğrenim hayatında başarısız olmasından çok korkuyorum ve kullandığı ilac nasıl bir ilaçtır yani bu hiperaktif dikkat eksikliği için uygunmudur?cevaplarsanız sevinirm tşkler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Erman Uslu
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba Müşerref Hanım; Öncelikle belirtmiş olduğunuz ""çocuğunuzun kıpı kıpır olması, dikkatini toplamakta güçlük yaşaması"" Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu belirtileri olabilmekle birlikte, kullanmış olduğu ilaç dozunun bu belirtileri baskılamakta yetersiz kaldığını gösterebilir. IQ'nun 132 olması çocuğunuzun parlak bir zekaya sahip olduğunu göstermekle birlikte, bazen parlak zekaya sahip olan çocukların çabuk öğrenmeleri sebebiyle sınıf seviyesinin önüne geçtiklerini ve sınıf seviyesindeki konuların onları sıkmaya başladığını ve dikkatlerinin çabuk dağıldığını göstermektedir. Straterra ülkemizde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tedavisinde kullanılan içerik maddesine göre 2'ye ayırabileceğimiz ilaçlardan birini oluşturmaktadır. Diğeri ise metilfenidat içeren ilaçlar grubudur ki bu grupta kısa süre etkili ritalin ve uzun süre etkili concerta yer almaktadır. Burdan hareketle sorunuza cevap olarak; ""evet Straterra Dikkat Eksiliği Hiperaktivite Bozukluğu tedavisinde kullanılan bir ilaçtır"" diyebilirim. Ancak yapılan bir çok araştırma da ve klinik deneyimlerime dayanarak metilfenidat içeren gruptaki ilaçların Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tedavisinde daha etkin olduğu ve ilk seçenek olarak kullanılması önerilmektedir.

20 Mayıs 2012 12:38