KH
Soru Sahibi
22 Haziran 2018 15:48

Heterozigot mutasyon

5 yaşında sorunsuz hamile kalıp dunyaya gelen bir kızım var. Bu yıl içinde 2 kez boş gebelik yaşadım. İkisinde de kalp atışı hiç alamadık. İkinci de kesenin genetik incelemesinde kromozomal bir anormallik çıkmadı. Esimle benim periferik kanda kromozom analizimizde de bişey çıkmadı. Benim kan tahlillerim ,hormon değerlerim normal. Trombofili paneli analizlerinden mthfr 1298 ve faktör V leiden her ikisi de heterozigot çıktı. Sizce kan sulandırıcı bir ilaç kullanmalı mıyım kullanmamali miyim?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kadri Yamaç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Merhaba, Mthfr ve faktör V leiden birlikte heterozigot pozitifliği gebelikte kan sulandırıcı ilaç kullanımını gerekli kılar. Geçmiş olsun

2 Temmuz 2018 07:45