YM
Soru Sahibi
21 Ağustos 2019 00:52

Hepatit, HİV Üzerine

Merhaba hocam, tanıdığım biri şüpheli şahısla öpüşmüş ve o kişinin pantolonuna üstten dokunmuş fakat bir ıslaklık yokmuş. Tanıdığım kişi, şüpheli şahısın ağzında kan olmadığını söylüyor. O gün tanıdığımın eşyalarına dokunduktan sonra dudağımı soydum, kanadı ve elimle dudağıma dokundum. Sorum şu, cinsel sıvı veya tükürükte bulunan bir virüs sebebiyle hepatit, hiv, sifilis gibi bir durumla karşılaşma olasılığım nedir? Herhangi bir test yaptırmalı mıyım? Şüpheliden tanıdığım kişiye dudak çatlakları ya da uçuk yoluyla bu virüsler geçebilir mi? Bu virüsler herhangi bir cansız eşya üzerinde yaşayabilir mi? Bulaş cansız eşyalar üzerinden gerçekleşebilir mi? Teşekkür ederim, saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Yrd. Doç. Dr. Hilmi Tezgel
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

''drtezgel.weebly.com'' adresindeki HIV yazımı okuyun. Sorunuzun yanıtını bulacaksınız.

21 Ağustos 2019 01:23