CB
Soru Sahibi
9 Ağustos 2014 12:22

Havale

Ali bey merhabalar, Yurtdışından yazıyorum, Aşağıdaki konuyla ilgili fikrinizi paylaşırsanız sevinirim. Kızım 6.5 aylık, 2 gün önce bir sebeoten dolayı ateşi çıktı.38.5 dereceydi, 30 dk sonra 39.6 yı gördük.Hemen ambulansı aradık fakat bu arada ambulans gelenece kadar, havale olarak adlandırılabilirmi bilmiyorum (gözlerin yukarı kayması,ve vücutta kasılma) 1.5-2 dk kadar sürdü. Daha sonra sağlık ekibi yetişti,sağlık ekibi içeri girdiğinde kendine biraz gelmişti daha sonra 2 bacağından 2 adet iğne yaptılar ve ateş düşürüldü. Konuyla ilgiili bu olan olay beyin gelişimine negatif etki etme olasılığı olur mu? Böyle bir durum olduysa ileride nasıl önlemler almamız ve konuya nasıl yaklaşmamız gerekir. Saygılarımla

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Bahadır bey merhaba, Ateşli havaleden (Febril konvülziyon bahsediyorsunuz. Ateş yüksekliğinde 6 ay-6 yaş arasındaki çocuklarda nöbet görülebiliyor. Bebeğinizi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı veya Çocuk Nefrolojisi Uzmanına muayene ettirmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

10 Ağustos 2014 08:53
CB
Soru Sahibi

Ali bey cevabiniz icin tesekkurler.Bugun aldigim bilgiye gore 6.hastalik oldugunu soylemisler.Budurumda bu hastaliga istinaden febril konvizyon olmasi normalmidir? Yoksa yinede nefrologa gostermemizi tavsiye edermisiniz.? Saygilarimla

10 Ağustos 2014 12:14
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

6. hastalıkta da ateşli havale geçirilebilir. Nefroloji doktoruna başvurmanıza gerek yok. Geçmiş olsun.

12 Ağustos 2014 23:53
CB
Soru Sahibi

Ali bey tesekkur ederim.Islerinizde basarilae dilerim. Saygilarimla

13 Ağustos 2014 07:35
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Geçmiş olsun

14 Ağustos 2014 00:27