bb
Soru Sahibi
22 Aralık 2013 15:24

hastalığım nedir hocam?ne yapmalıyım?

merhaba doktor bey .ben 29 yaşındayım.3 ay önce 36 haftalık bebeğim aniden karnımda öldü.doğum doktorum benden bazı tahliller istedi.bunları yorumlayabilirseniz çok sevinirim.faktör v G1691A(leiden),faktör vH1299R(R2), protrombinG*** *** **A, faktör xııı V24L, mthfr c677t , apoB R3500Q bunlarda mutasyon saptanmamış. b-fibrinojen-455G-A homozigot mutasyon , PAı-1 4g-5-- 4G/4G , GPıııa L33P(HPA-1) heterozigot, mthfr A1298c heterozigot, ACE I/D ApoE (E2,E3,E4) E3/E3 , lupus negatif , anti kardiyolipin ıgm ve ıgg negatif , ANA pozitif 1/320 , protein c ve s normal , anti trombin ııı *** *** **) , aptt 37.*** *** **) teşekkür ederim hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ayşegül Atak Yücel
Dahiliye - İç Hastalıkları , İmmünoloji

Merhabalar Burcu Hanım, Çok geçmiş olsun, bebeğinizi kaybetmeniz çok üzücü, inşallah bundan sonra sağlıklı doğumlar yapabilirsiniz. Kan bilgilerinize bakacak olursak kanama-pıhtılaşma olaylarını düzenleyen bazı protein yapılarınızda çeşitli mutasyonlar saptanmış, bunlar hamilelikte problemlere yol açabilir, ayrıca ANA pozitifliğiniz de var. Yeni bir hamilelik düşünmeden önce; ANA açısından romatoloji ve diğer mutasyonlar için hematoloji bölümlerinde değerlendirilmeniz gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

22 Aralık 2013 15:31