ÖA
Soru Sahibi
25 Haziran 2021 16:10

Hassas bağırsak

Selamlar sayın doktor bey. kanama vs yok ama gerginlik, karın ağrısı,mide problemleri dolayısı ile ibhdan korkuyorm. fakat şikayetsiz bi dönemdeysek, calprotektin testi yapılsa sonuc referans değerinden de düşük çıksa o zaman tanı hassas bağırsak denilebilir mi?kızım için soruyorum çok merak ediyorum.doktor bey.kısaca Sormak istediğim soru şu, fecal calprotektin bağırsağın crpsi gibidir deniliyor, şikayetsiz ishal ya da kabız olunmayan bi zamnda yapılması da güvenilir sonuç verir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Zülfikar Polat
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Calprotectin özellolle ibs ayiriminda önemli bir test. Aktif ibh hastalarinda anlamli oranda yüksek çikiyor

27 Haziran 2021 07:07