ga
Soru Sahibi
3 Haziran 2015 17:49

Hamileyken lithuril kullandım

Merhaba 8 haftalık hamileyim.bilmeden lithuril,aripa,treflu ve perebron kullandım.son adet tarihin 4 nisan 8 nisanda bitti.5 mayısta lityumu ve aripayı kullandım 5 gün falan kullandım sonra kestim.15 mayısta da perebron ve treflu soğuk algınlığı ilaçlarını kullndım.onları da 5 gün kullandım.bebrğime zararı ne olur aldırmam gerrkiyormu acele cvp yazarsanız çok sevinirim vaktim daralıyor

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Lityum hamileliğin özellikle ilk üç ayında kullanılırsa bebeğe ciddi zararlar verebilir. Lityum anne sütüne geçer. Bu nedenlerle hamile kadınlar, emziren anneler, özel durumlar dışında lityum kullanmamalıdırlar. Aripiprazolün gebe kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli ve iyi kontrollü çalışmalar mevcut değildir. Konjenital anomaliler rapor edilmiştir, ancak aripiprazol ile ilgili nedensel ilişkisi saptanamamıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar da, gebelik, embriyonal/fötal gelişim, doğum ya da doğum sonrası gelişim üzerindeki etkiler bakımından yetersizdir. İnsanlara yönelik potansiyel risk bilinmemektedir. Geçmiş olsun

26 Temmuz 2015 15:29