Ki
Soru Sahibi
8 Temmuz 2018 14:31

Hamilelikte Kan Sulandırıcı İğne

Sayın hocam merhabalar, Eşimde aşıdaki Mutasyonlar tespit edildi; - MTFRH C677T - PAI-1 4G/5G - MTFRH A1298C Test yapılmadan önce 2 düşük yaptı. 3. hamileliğinde ise test sonucuna bakılarak doğuma kadar HIBOR 3500 ve 32. haftaya kadar da Coraspin 100 mg kullandı ve sağlıklı bir çocuk dünyaya getirdi. Eşim tekrar hamile. Şu anda görevim sebebiyle yurtdışında, Almanya'da olduğumuzdan buradaki doktorlar yukarıdaki sonuçlara göre kan sulandırıcı igneleri ve Coraspin'i bırakmasını söylediler. Durumun ciddi olmadığını belirttiler. Şu haftaya kadar ısrarlarımızla CLEXANE 0.2 ve ASPIRIN 100 mg yazdılar. Eşim şu an 22 haftalık hamile. Sizce devam eden süreçte kan sulandırıcı iğneleri ve ASPIRIN'i bırakmamız bir tehlike arz eder mi? İyi çalışmalar dilerim. İsmail KOÇ

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kadri Yamaç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Merhaba, MTFRH mutasyonlarının düşüklerdeki rolü biraz tartışmalı. Farklı doktorlardan duyduğunuz farklı yaklaşımların sebebi bu. MTFRH mutasyonunun rolü tartışmalı olmakla beraber eşinizde iki yerde MTFRH mutasyonu var. Dolayısıyla ben bu durumda tek mutasyon gibi davranmak yerine kan sulandırıcı iğne yapılmasını öneriyorum. Üstelik öyküsünde de 2 düşük var. Geçmiş olsun

9 Temmuz 2018 22:36