az
Soru Sahibi
18 Ekim 2022 21:29

Hamilede anti cmv

Hocam merhaba eşim 7 haftalık hamile anti cmv igg ve igm ikisi de pozitif bu durum bebeğe zarar verir mi engel vs durumlarına sebeb olur mu

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Çağdaş Özdemir
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Anne karnında enfeksiyonun saptanması çok önemli bir durumdur. Anne karnında enfeksiyon geçiren bebek öncelikli göz tutulumu olmak üzere ve sonra karaciğer ve dalakta büyüme ve bunların hepsi Cmv enfeksiyonuna işaret eder. Cmv enfeksiyonuyla ilgili en önemli testlerden bir tanesi AVİDİTE testidir. Cmv enfeksiyonu kapan annelerin bu enfeksiyonu ne kadar ağır geçirip geçirmediğini anlamaları için CMV İGG AVİDİTE testi yapılır. Bu testimizin ve 2. düzey usg sonucumuza göre perinatoloji bölümüyle gebeliğin takibine karar verilir.

19 Ekim 2022 00:30