km
Soru Sahibi
8 Mayıs 2020 11:40

GUT tedavi böbrek küçülmesi

72 yaş 80kg 180 kilo babam , 20 yıl önce GUT teşhisi konuldu , atak geçirdiği zaman Dikloron 50mg kullanıyor. Yakın zamanda sağlık taramasında Psa değeri 23 çıktı , üroloji ultrason çekimi yaptık sağ böbrekte küçülme çıktı , kullandığı Dikloron ilacının etkisi olmuş olabilirmi , ilacı kesmelimiyiz yada başka bir ilaçmı kullanmalıyız tşk.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Dikloronun direkt böbrek küçülmesi yaptığını sanmam. Ama atak sırasında bu ağrı kesicilerden başka ilaç kullanma şansınız var. Bir romatologa gidin kim hem gutun önünü arkasını ayrıntılı bir şekilde değerlendirsin, hem de daha uzun vadeli bir tedavi başlasın.

10 Mayıs 2020 16:49