GB
Soru Sahibi
24 Mayıs 2019 01:46

Gut ataklari

Sayin hocam merhaba.1 hafta once ayak basparmagimda dayanilamayacak kadar siddetli bir agri ile sislik ve kizariklik oldu.acillik oldum ancak enfeksiyon dediler antibiyotikle gonderdiler.agri ayni siddette olmasa da obur ayak basparmagimda da basladi sislikle beraber.ramotoloji uzmanina guttim urik asit degerim 3.5 yani cok dusuk olmasina ragmen atak sirasinda dusebikiyormus bana gut teshisi konuldu.kosisin ilac baslandi.Halsizligim basparmagimdaki agri gecti ancak sislik tam inmedi ve bu agri cok siddetli olmamakla beraber elimin orta parmagi el ve ayak bileklerimde var.Size sorum su olacak gut ataklari 1 haftadan fazla surermi ve diger eklemlerde agri olur mu? Doktorum atagi cok agir gecirdigimi ve kortizonlu ilac baslayacagini soyledi.sorumu yanitlarsaniz cok sevinirim.Bu arada yas 39 ve bayanim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İsminiz hanım olduğunuzu düşündürüyor bana. Sizin yaşınızda bir bayanda, 3.5 ürik asid değeriyle ve bir haftadan fazla süren eklem yakınmaları ile guttan bahsetmek imkansız. Hastalığınız gut değil. Diğer iltihaplı romatizmaların araştırılmasında yarar var.

29 Mayıs 2019 16:36