PB
Soru Sahibi
22 Nisan 2020 01:30

Gut Atak Tekrarı

Hocam merhabalar ; fazla et ürünleri ve alkol nedeni ile yaklaşık 5 yıldır Gut hastasıyım ve yaklaşık 3 kez atak geçiridm sol baş parmak.Son 1 yıldır ise 80 mg. Adenuric in 3/1 birini kullanıyorum çünkü tam doz alınca ürik asit değerimi çok düşürdü.En son 3 ay önce değerim 5,7 civarı idi.Bu arada tabiki eskisi gibi aşırı et veya alkol almıyorum ilacımıda akşamları olarak düzenli şekilde alıyorum.Fakat dün sabah yine 4. Atak ile uyandım.Fakat uzun süre aradan sonra son 3 gündür her akşam 4 adet bira içtim ve çok az et.Benim merak ettiğim konu 1. Adenuric i alırken ve ürük asit değerim düşük iken böyle bir atak geçirmem normal mi sizce ? 2. Acaba aldıgım doz ben fark etmeden son 3 ayda yetersiz mi kaldı ? 3. Bu atağın sebebi , ilaca rağmen içtiğim bira ve etmisir yine ? 4. Adenuric veya benzeri ilaç almak rahatça yemememiz gerekn besinler yememize izin verebilir mi ? Veya strrsss mi ? Çok teşekkür ederim Hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Ürik asid düşükken atağı geçirmeniz çok beklenmez ama bira tahlillere yansımayan ani bir konsantrasyon değişikliği yapmış olabilir. Sorun bence adenuric dozunun yetersizliği değil bira. Alkole çok dikkat edin.

22 Nisan 2020 17:31