gz
Soru Sahibi
5 Mart 2014 21:56

Görme kaybı

Annem 66 yaşında, 20 yıldır tek börekli (İltihabi nedenle alındı), 2010 yılından beri kalan tek böbreği de %25 çalışmakta, takip ediliyor. Ancak son bir aydır, ciddi şekilde görme kaybı yaşıyor. Çok az bir görme var. O da çok bulanık, Yemek yerken önündeki tabağı ve içindekileri çok zor algılayabiliyor, çok bulanık olduğunu söylüyor. Özellikle sabahları veya her uykudan uyandığında, tam bir körlük (yaklaşık 20 dakika) yaşıyor. Daha sonra ise ancak biraz önce bahsettiğim şekilde görüyor. Işıkların yıldız şeklinde çok parlak göründüğünü, ısıya, ışığa karşı hassasiyet, yanma şeklinde ortaya çıkıyor. Ayrıca göz kenarlarında (Dıştan) baş ağrısı yaptığını söylüyor.Bunların nedeni ne olabilir, böbrekle bir ilgisi olabilir mi, veya bağımsız bir göz hastalığı mıdır. Ayrıca Beyin sağ lobunda ön üst tarafında iyi huylu olduğu (MR sonucu) değerlendirilen bir kitle mevcut. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Mücahit Emre
Göz Hastalıkları

Eğer böbreğe bağlı hipertansiyon yoksa böbrekten DEĞİL diye düşünmek lazım...vücut tansiyonu yüksek ise dikkatli olmak lazım...katarakt olma ihtimali daha yüksek..beyinden olma ihtimali çok daha zayıf bir ihtimal...kesin konuşmak için bi kontrole gidelim...Op Dr Erman Emre

17 Mart 2014 19:28