ed
Soru Sahibi
6 Şubat 2021 03:19

Gırtlağın yamuk gibi durması

Hocam selamlar. 24 yaşında erkeğim. Geçenlerde boynumda, adem elmasının hemen altında bulunan tiroid bezimin sol tarafının daha büyük olduğunu hissettim. Ellediğimde sol taraf daha büyük hissediliyordu. Dışarıdan bakıldığında çok farkedilmiyor ancak kafamı kaldırıp yutkunduğumda boynumun solunda tiroid hizalarında şişlik gibi bir şeyin inip kalktığını görüyorum. Ellediğimde orada iki tarafta da bulunan tiroid kenarları harici bir şişliğe rastlamıyorum ama aynada yutkunurken yumru gibi birşey yukarı kalkıp iniyor. İlerleyen zamanlarda orada bir şişlik olmadığını, tiroid veya gırtlağımın yamuk durduğunu farkettim. Yani elimle adem elmasının sol alt kısmını sağ tarafa ittirdiğimde biraz kıtırtı sesleri geliyor ve iki taraf da eşitleniyor. Fakat elimi çektiğimde sol taraf yine daha şişmiş gibi duruyor. Elimle derin bir şekilde tiroid organını tuttuğumda iki tarafın da aynı olduğunu hissediyorum. Sorun sol tarafa doğru yamuk görünüyor ve bu sebepten şiş gibi duruyor. Elimle gırtlağımı tutup sağa çektiğimde kıkırtı ve takılma sesleri eşliğinde iki taraf eşitleniyor. Bırakıyorum, sol taraf yine şiş gibi duruyor. Dediğim gibi dışarıdan bakıldığında farkedilmesi çok zor. Bu durum ne zamandır var fikrim yok ancak yaklaşık bir yıl önce başka sebeplerden dolayı boyun Usg çektirdiğimde bahsettiğim yerler ve tiroid normal görünmüştü. Tabiki de hastayı muayne etmeden sadece anlattıklarımın karşılığında cevap vermek çok zor olur ama sizce bahsettiğim sıkıntı neden kaynaklanıyor olabilir? Tiroidin arkasında bir şişlik olabilir mi ve eğer varsa ultrasonda gözükür mü yoksa usg yalnızca ön kısmı mı gösteriyor? Tiroid organı harici bir şişlik elime gelmiyor fakat belirttiğim gibi gırtlağım yamuk durduğu için sanki sol taraf şişmiş gibi duruyor. Umarım düzgün anlatabilmişimdir. İyi günler diliyorum hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Deniz Bey, Tiroid ya da o bölgedeki yumuşak dokudan kaynaklı bir şişlik olabilir, kanser olduğuna pek ihtimal vermiyorum, ultrason uygun olur kanaatindeyim, geçmiş olsun

6 Şubat 2021 13:25