mn
Soru Sahibi
23 Mayıs 2016 16:21

geniz problemi

İyi çalışmalar dileyerek sorumu sormak istiyorum. Sayın Hocam oğluma ilkokul yıllarında sinüzit teşhisi konmuştu. Her kış sık sık hastalanıyordu ayrıca allerjik rinit problemimiz de vardı.Kış boyunca devamlı sabahları hapşırarak burun akıntısı oluyordu. Ara ara şakak bölgesinde başağrıları da bunu takip ediyordu.Hatta başağrısı problemi için özel doktora götürdüm film istedi. Kafa filminde birşey çıkmadı sadece adenoid diye teşhis vardı.o da geniz etiymiş. Şu anda 16 yaşını bitirdi götürdüğüm doktorlar antibiyotik verip tedavi etmeye çalışıyordu. Daha sonra özel bir doktora götürdüm bilgisayarlı sistemle geniz etine bakıldı boğaza bakıldı geniz etinin çok büyük olmadığı söylendi, sorununun allerjik olduğunu söyledi ve bize allerji ilaçları verdi birtakım tedbirler almamızı odasında alllerjiye sebep olabilecek şeyleri kaldırmamızı tavsiye etti. Yaklaşık 3 aylık bir tadavinin ardından şu an sık hasta olma problemi kalmadı. Yalnızca boğazında gıcık tarzında sürekli temizleme isteği sesinde zaman zaman bir boğukluk oluyor ara ara başağrıları da devam ediyor, ileri bir araştırma için ne tavsiye edersiniz.Saygılar

3 cevap
Cevaplar (3)
Op. Dr. İbrahim Korhan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Anladığım kadarıyla gerçekten esas sıkıntı geniz eti değil allerjik problemleri ancak tabi eğer belirgin düzeyde kronik sinüziti oluştuysa allerji tedavisine rağmen tam rahatlama olmayabilir. Bu açıdan sinüs tomografisi çekilerek değerlendirilmesi faydalı olacaktır ciddi düzeyde bir sinüziti varsa da ufak bazı işlemlerle sıkıntıları azaltılabilir sinüziti yoksa bir süre allerji tedavisine devam edilmesi uygun olacaktır. Saygılarımla

24 Mayıs 2016 09:55
mn
Soru Sahibi

Hocam kısa zamanda verdiğiniz yanıt için çok teşekkürler. Geçen sene sinüs tomografisi de çektirdim önemli birşey çıkmadı bilginiz olsun istedim. Sinüzit tedavisi için ameliyat şartmı acaba bilgilendirirseniz sevinirim bir de ameliyat riskli diyorlar. Şimdiden teşekkürler Saygılar.

24 Mayıs 2016 13:36
Op. Dr. İbrahim Korhan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Hayır tecrübeli ellerde herhangi bir risk yaratmaz ama tabi gerekli olup olmadığı konusunda iyi karar vermek lazım elbetteki her sinüzitte ameliyat şart değil. Allerji tedavisine bir süre daha devam ettikten sonra şikayetlerde düzelme izlenmezse tekrar çekilmesi gerekebilir. Saygılarımla

24 Mayıs 2016 17:09
mn
Soru Sahibi

Hocam yanıtlarınız için teşekkürler inanın çok yardımcı oldu verdiğiniz bilgiler. İletişim bilgilerinizi de vermişsiniz okullar tatil olduktan sonra sizden bir randevu alıp getirmek isterim ilgilenirsiniz değilmi sinüzit filmleri ve alerji testleri tıp merkezinde de yapılabilir sanıyorum geniz etine de bakarsınız detaylı olarak teşekkürler hocam.

25 Mayıs 2016 09:14
Op. Dr. İbrahim Korhan
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

elbetteki elimizden geleni yaparız. Saygılarımla

25 Mayıs 2016 09:35