DO
Soru Sahibi
13 Ekim 2014 23:26

genel ve lokal anestezi

Merhaba Sevgi Hanım. 5-6 ay sonra kıl dönmesi ameliyatı olacağım. Muayene olduğum doktor büyük ihtimal lokal anestezi olacağımı söyledi. Ben size anestezi için ameliyat öncesi sorulacak sorular hakkında danışacaktım. Yaklaşık 1 yıl sigara kullandım ama şimdi bıraktım.6 ay sonra , ameliyat sırasında sigara kullanmadığımı söylersem bir sıkıntı olur mu? Şuan öğrenciyim. Ailemde o sırada yanımda olacağı için 'evet kullanıyorum' diyemeyebilirim. Birde genel veya lokal anestezi için bu durum fark eder mi ? Şimdiden çok teşekkürler... Kolay gelsin.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Sevgi Kesici
Anestezi ve Reanimasyon

Merhaba Olcay Bey, lokal anestezi veya spinal anestezide sigara kullanmış olmanız genellikle olumsuz etkilemez. Ki siz 6 önce zaten bırakmışsınız. Genel olarak bu ameliyatta da lokal veya spinal tercih edilir. Dolayısıyla endişe etmenize gerek yok. Ama siz yine de ameliyathaneye alındığınızda sizin anestezinizi verecek anestezi doktorunuza belirtebilirsiniz, ameliyathanede ameliyata başlamadan önce. Şimdiden geçmiş olsun. Sağlıklı günler dilerim.

16 Ekim 2014 10:24