td
Soru Sahibi
3 Şubat 2021 22:44

Genel anestezi

Merhabalar Avni bey. Ben bir soru sormak istiyorum. Bilginiz dahilinde olduğunu düşünüyorum. Acaba genel anestezi altında azot protoksit kullanımı hastanın vücudunda birikmeye yol açar mı? Wikipedia gibi yerlerde normal şartlarda birikim olmaz yazıyor, acaba hangi anormal şartlarda birikim olur? Ben KBB ameliyatından çıktıktan 5 saat kadar sonra özür dileyerek söylemek istiyorum ama tıpta ayıp-utanma olmaması gerekiyor diye söylemek zorundayım, cinsel organımdan(kadınım) hava çıktı ve çok fazla bir havaydı. Azot protoksit entübasyon sonucunda rahimde ve/veya vajinada birikim yapar ve 5 saat kadar sonra bile orada hacim olarak durur mu? Hiçbir yerde rahimde birikim yapabilir yazmıyor. Bunu merak etmemin sebebi ise hayatımda ilk kez bu durumu yaşamam ve başka hiçbir kadının ameliyat sonrası cinsel organlarında hava biriktiğini söylememesi. Çoğunlukla cinsel ilişki sırasında ve sonrasında cinsel organda hava birikimi oluyormuş ve bundan dolayı bu durum beni rahatsız etti. Sizin bilginiz ve benzer şeyi yaşayan hastanız var mı acaba hocam?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Avni Babacan
Anestezi ve Reanimasyon , Algoloji (Anestezi ve Reanimasyon)

Deniz hanım böyle birşeyolmaz azot birikmez hele vaginada hiç böyle birşey olmaz rahat olun selamlar avni hoca

4 Şubat 2021 08:39
td
Soru Sahibi

Avni hocam teşekkür ederim, azot protoksit bağırsak gibi yerlere dolabiliyormus, bundan dolayı belki rahme de dolmuş olabilir diye düşündüm. Peki sizce ameliyat sırasında ne olmuş olabilir de rahmine hava birikmiş olabilir? Çünkü gerçekten hiç mantıklı bir açıklaması yok rahmimde hava birikmesinin.

4 Şubat 2021 10:31
Prof. Dr. Avni Babacan
Anestezi ve Reanimasyon , Algoloji (Anestezi ve Reanimasyon)

azot tüm boşluklara difüze olur ama çıkar gider zamanla bence rahat olun sorun etmeyin selamlar

18 Şubat 2021 08:55