AA
Soru Sahibi
7 Eylül 2020 11:33

Gecmeyen nefes alamama, kimyasala maruz kalma

Merhaba doktorum, nefes darligim 3 ay oldu gecmedi cevaplarsanizcok mutlu olurum, 3 sene once alerjik astim oldum symbicort kullandim kisa surede gecti, ancak 3 aydir gecmiyor. Ilk pulmicort ventolin singulair , 1 haftadir nefesimindaralmasi gecmedi , ilac degisti symbicort desmont basladim gunluk 4 dozdu ancak yeterligelmiyordu 7doza kadar cikti kontrol saglanamadi, 3 gündür diskus500 ventolin deloday+ singulair basladim , hala rahat nefes alamiyorum. Dr um spiriva derdi , 4 gun gecti nefes darligim gecmedi, kortizon hap basladik prednol 16 mg. 3 gun kullanicam,2.gunum atak yok ama sabah biraz nefes alamama var ,arada derin nefes alma var, ayrica 3 ay once evde kimyasal temizleyicilere maruz kaldim,bundan dolayi basladigini dusunuyorum, iyilesmem zor mu? Mide koruyucu ilaclarim da var, Nasil bir tedaviye gecmeliyim, reflu ,sinusit yok , alerjiktinit var rinoclenil kullaniyorum,38 yasindyi. tesekkurr ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Ersoy
Dahiliye - İç Hastalıkları , Alerji Hastalıkları

alerjik kişiler kimyasal maddeler karşı hassasiyeti olur ve bu tür kimyasal maddelerle alerjik bronşit atakları olur alerji ilaçları sadece alerjinizi baskılar alerji aşıları ile alerjinizi ortadan kaldırılabilir. alerji uzmanlarından yardım olmanız uygun olur

10 Eylül 2020 13:33
AA
Soru Sahibi

Merhaba doktorum , dediginiz gibi alerji uzmanina gittim, sirtimi dinleni, solunum testi alerji testi yapti.birsey cikmadi Astim gorunmuyorsun sadece alerjik rinit var ,psikolojikte olabilir dedi, istersen ilaclari birak takip et istersen ilaclar bitince dedi, (o gun biraz daha iyiydim) ilaclara yeni basladgim icin birakmadim, aksamina atak olustu, 2 gun zorladi beni sonraki gunler 4 gun sakindi ,sonra tekrar nefes almakta zorlandim. Gun icerisinde surekli derin nefes almak zorunda kaliyorum ,sakinlikten kastim derin nefes alma sikliginin azalmasi :( lutfen bana yol gosterin agir astim olabilir miyim

21 Eylül 2020 17:46
Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Ersoy
Dahiliye - İç Hastalıkları , Alerji Hastalıkları

alerji testlerinde alerji saptanmıyorsa nefes darlığına yol açan diğer nedenlerin araştırılması gerekir.

23 Eylül 2020 17:14