vh
Soru Sahibi
18 Eylül 2021 07:18

Geçmeyen ishali

Merhabalar hocam, ben 26 yaşında kadın hastayım. 12 gün önce (Pzt) üşütme gibi bir başlayan karın ağrılı ishalim oldu. O gece ateşim 38,4e çıktı ve aşırı halsizliğim vardı. Nurofen içtim, ateşim düştü ve halsizliğim geçti. Ancak ishalim devam etti, iştahsızlık da vardı, çarşamba günü doktora gittim. Gaitada bir şey yoktu. Üç günlük bir antibiyotik verdi, ve probiyotik. Cuma günü iyiydim. Ctesi günü ishal geri döndü ve kusmaya başladım. Yediğimi, hatta içtiğim bir yudum suyu kusuyoyordum. O gece acile gittim. Tekrar gaita testi, çok hafif lökosit görüldü, antibiotik verildi (flagyl). Serum da aldım bir iki kez. Şuanda kusmuyorum, ama iştahım hiç yok, o ilk haftaki iştahsızlığoma döndüm. Yemek yiyemiyorum, iki yudum suyu zar zor içiyorum. Öğürme isteği geliyor.İshalim de geçmediği için, kilo ve su kaybım var. Gastroentrolojiye gideceğim, çünkü artık iki hafta oldu ve antibiyotik ikinci yarıda olmasına rağmen düzelme yok. Açıkçası, ishal - kolon kanseri belirtmlerine çok uyuyor ishal durumum. Ancak hemen randevu bulamadım hastanelerde. Çok korkuyorum, sizce kanser olma olasılığı nedir? Ya da başka ne sebepleri olabilir bu durumun?

7 cevap
Cevaplar (7)
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

4 hafta sürede ishal düzelmezse kolonoskopi ile bakmak grekşyor sizin ishaliniz enfeksiyona bağlı ishali düşündürüyor ancak yine de persistan ishal olduğundan covid ve diğer enfeksiyonlar açısından tekrar değerlendirilmenizde fayda var

19 Eylül 2021 11:54
vh
Soru Sahibi

Teşekkürler hocam. Dün tekrar gittim, gaitada 15-16 lökosit görüldü. Doktor, enfeksiyon devam ediyor deyip antibiyotiğin yetmediğini düşündü. İlacı değiştirdi, flagyli kes dedi, onun yerinde günde iki kez birer saat aralıkla cypro ve Biteral verdi. Simfrad + enterogermina da dahil. Flagly yetersiz gelmiş olabilri dedi. Bu durumda 15-16 lökosit bir enfeksiyona işaret eder mi gerçekten? Yoksa önemsiz bir bulgu mudur? Antibiyotiklerin iyileştirmemesi beni endişelendiriyor. Serumdan sonra bir tık daha iyiyim, şuanda patates ve kraker yiyebiliyorum serum mide bulantı ve kusmamı kestiği için. Ama ishalim hala devam ediyor, yeni antibiyotiklere dün başladım. Kolonoskopiyi sordum, gerek yok korkmayın enfeksiyondan oluyor dedi. Yarın gastroentrolojiye gideceğiz. Ama benim korkum şu yönde, bu ya enfeksiyon değilse ve kolon kanseri ise? Sizce bunlan endişelenmeli miyim? Enfeksiyon ise antibiyotiklerin geçirmemesi normal midir? 15-16 lökosit için enfeksiyon kesindir diyebİlir miyiz? Teşekkürler.

19 Eylül 2021 17:03
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Dışkıda lökosit olması iltihap olduğu anlamına gelmektedir her türlü iltihap yapan durumda olabilir endişelenmenize gerek yok 2 hafta daha tedaviye devam ediniz hala şikayetler devam ederse kolonoskopi için Gastroenterolojiye gidersiniz

19 Eylül 2021 21:32
vh
Soru Sahibi

Merhaba hocam, batın MR çekildi temiz çıktı. Ancak gaitada Fekal Kalprotektin yüksek bulunmuş, haftaya çarşamba için kolonoskopi randevusu oluşturduk. O zamana çok var ben çok endişeleniyorum. Doktoruma sordum, iltihabi bağırsak hastalıkları (chron, ülaeratif kolit) olabilir; bakacağız dedi. Kanserde bu değer artar mı ondan şüphelenmeli miyiz dedim. Kanseri işaret etmez dedi. Ama ben yine de endişeliyim çünkü internette kanserde de artar bu değer diyor. Sizce kolon kanseri riski var mıdır yoksa iltihabi bir hastalık mı söz konusudur? Tabi kolonoskopi olmadan bilinemez ama, çarşambaya kadar zaman nasıl geçecek bilmiyorum. Yorumunuzu merak ediyorum açıkçası, o yüzden size de danışmak istedim. Saygılarımla.

23 Eylül 2021 14:44
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Kanser ihtimali çok düşük büyük ihtimalle iltihap yani kolit çıkacak diye düşünüyorum

23 Eylül 2021 21:46
vh
Soru Sahibi

Hocam tekrar merhabalar, sonuca baktım. Fakal protektin 1000 görünüyor, sanırım normalin çok üzerinde. Beni endişelendiren şey ise ishalin şekli. Çünkü, internette okuduğum kadarıyla sabah ishali kansere işaret eder diyor. Benim ishalim de sabah 3-5 kez oluyor. Her yaptığım da rahatlıyorum, ağrım da geçiyor. Ancak akşamları çok sık olmuyor. Ne var ki, bu böyle başlamamıştı. Bir enfeksiyon gibi başlamıştı, sabah akşam gece fark etmeden çıkıyordum. Özellikle ilk hafta. Sonraki hafta sabah ishaline döndü, lökosit 15-15dan 1-2ye düştü. Ama fakal protektin çok yüksek ve hafif kansızlık görülüyor. Ama dışkıda kanama yok, testte de gözükmedi. İştahsız olduğum ve ishal olduğum için kilo kaybım da var. Böyle olunca sanki yakınmalarım daha çok özellikle sabah ishali olması sebebiyle bende kanser endişesi uyandırıyor. Hocam, size sorum bu bir ayırıcı özellik midir? Yoksa ikisinde de görülebilir mi? Çarşambaya kadar zaman nasıl geçecek bilemiyorum, bu durumda bana öngörünüzü belirtebilir misiniz? Yine de iltihabi bir durum olabilir mi yoksa kansere daha mı yakın bulursunuz? Biliyorum bu şekilde teşhis koyamazsınız, sadece tahmininizi rica ediyorum sizden. Sevgiler,

24 Eylül 2021 20:08
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Kanser ihtimali çok düşük büyük ihtimalle iltihap çıkacak diye düşünüyorum kesin tanı kolonoskopiden sonra netleşecek

24 Eylül 2021 22:14
vh
Soru Sahibi

Hocam merhabalar, Kolonoskopi sonucum şöyle: Noduler terminal ileitis, Sigmoid kolonda fokal kolit. Doktorum kurumayan bir iltihap bulunduğunu, parça aldıklarını ve o zamana kadar Net konuşamayacağını söyledi. Hocam burada kanser olabilecek bir bulgu var mıdır? Bulgular chron ile eşleşiyor mu yada düşündürüyor mu? Doktorum pek yorum yapmadı, bu şekilde bir hafta daha geçireçeğim. Kanser ve chron olma üzerine fikirlerinizi paylaşabilir misiniz? Ya da bunların haricinde basit bir iltihap durumu mu? Öyle ise üç kutu antibiyotiğin biterememesi normal midir, bundan sonra nasıl bir yol izlenebilir? Teşekkürler. Saygılarımla

29 Eylül 2021 16:28
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Sadece iltihap çıkmış ancak patolojiyi de görmek gerekir crohn ya da kanser çıkmamış

29 Eylül 2021 23:53
vh
Soru Sahibi

Hocam merhaba, Biyopsi sonuçlarım şöyle: İnce bağırsak / endoskopi: Villuslarda yamasal küntleşme, intraepitelyal lenfositoz Kolonoskopi:Terminal ileum: düzenli villus yapıları, lenfoid foliküller Çıkan kolon: non spesifik aktif kolit İnen kolon: lamina propiada lenfoid folikül oluşumu Hocam, doktorum dedi ki çölyak olabilir ama kan testeri temiz çölyağa ilişkin. Yani çok yakın da değil bu teşhise. “Lenfoid folikül” Kavramını google aradağımda direkt foliküler lenfoma çıkıyor, ince bağırsağı tutabilir diyor. Benim endişem de buydu. Hocam bu gerçekten de lenfomaya işaret edebilir mi? Peşine düşmeli miyim? Kolonoskopide terminal ileuma kadar girildi. Gerisi görülmüyor sanırım. Tıp okuyan bir arkadaşıma da sordum. “Lenfoid folikül” enfeksiyonda da, ince bağırsak lenfomasında da görülebilir ama sende kitle görülmemiş, kanser yok diyor. Ama bu kitleler, terminal ileumdan sonraki kısımda olan ileumda ya da jejenumda olamaz mı? Bu patoloji bulguları kesinlikle kanseri eler mi? Hala şüphe olabilir derseniz ne yapmalıyım? Laporoskopi mümkün değil sanırım şuan için, İnce bağırsak için BT yaptırsam işe yarar mı? Ya da kapsül endoskopi burada mümkün müdür, yeterli olur mu? Hocam bunları soruyorum çünkü ben yurt dışında yaşıyorum normalde. İyi olduğumdan emin olup gitmek istiyorum, orada daha büyük sıkıntı olur çünkü. Şuanda 4-5 gündür ishal şikayetim durdu, yemek de yiyebiliyorum. Ama daha önce de bir iki gün düzelir gibi olup geri gelmişti. Şimdi de acaba tekrarlar mı diye korkuyorum. Eğer iyilik halim iki hafta daha devam ederse düzeldiğimi ve geçici bir duruma bağlı olduğunu kabul edebilir miyiz? Yoksa yine de kanser riski taşır mı? Çok soru sorduğum için özür dilerim, ancak emin olmak istiyorum ve endişelerime engel olamıyorum. Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Sevgiler,

5 Ekim 2021 18:19
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Endoskopi sonucunuzu gönderir misiniz

6 Ekim 2021 22:57
vh
Soru Sahibi

Hocam endokopi için patoloji şöyle: Mide: kronik gastrit. Diğer her şey temiz: İnce barsak: duodenum, endoskopik biyopsi: villuslarda yamasal küntleşme. Intraepitelyal lenfositoz. Intraepitelyal lenfositoz etiyolojisi açısından soesifik olmamakla birlikte ilaç kullanımı ve çölyağa işaret edebilir. Klinik-serolojik korelasyon önerilir Endoskopi raporu da şöyle: (buraya kadar her şey normal gözlenmiş, sadece gastritten bahsediyor). Antrum mukozası hiperemik ve ödemli görüldü, biyopsiler alındı. Pilor forme ve santralize görünümdeydi. Bulbus doğal. Postpulger bölge mukozası hiperemik ve ödemli idi. Biopsi alındı. Tanı: antral gastrit, duodenit (çölyak?) . İlaç kullanımım yok. Çölyak için 6 yıl önce kan testleri yapılmıştı, negatifti. Ama bu sefer yapılmadı. Doktorum direkt çölyak diyeti deneyelim, çölyak olabilir de olmayabilir de dedi. Kesin konuşmaması beni şüphelendiriyor. Başka bir doktordan randevu aldım, kan testi isteyecek muhtemelen ama o da negatif çıkarsa ne yaparım bilmiyorum. O doktor, ben görmeden gluteni kesme dedi o yüzden diyete başlamadım. Bir Gastroenteroloji Üniversite hocasına sonuçlarımı gösterdim, lenfoma yok, çölyak testlerine baktır, 6 yıl önceki bir şey ifade etmez dedi. Hocam sizce gerçekten lenfoma elenir mi bu durumda? İnternette okuduğumda endoskopi bulguları aynı çölyakla, bu sebeple lenfoma tanısı çok geç konuluyor diye görüyorum. Gerçekten emin olunabilir mi bu sonuçlarla? Çölyak mıdır yoksa lenfomadan şüphelenmeli miyim? Şüphelenmeliysem nasıl emin olabilirim? Yaklaşık bir haftadır ishalim durdu, ama geri gelir mi bilmiyorum. Çölyakta gluten diyeti olmadan ishalin duraklaması mümkün olur mu? Ya da aynı şekilde lenfomada? Duraklama diyorum çünkü geri gelir mi emin olamıyorum. Destekleriniz için teşekkürler. Sizi bunalttığım için üzgünüm. İnşallah çölyağımdır diye dua ediyorum, ama lenfoma beni çok endişelendiriyor. Eğer sizin için uygunsa, bir mail adresiniz var ise raporlarımı doğrudan mail olarak da iletebilirim. Kolonoskopi raporum ve patolojiler de dahil olmak üzere. Sevgiler,

6 Ekim 2021 23:56
Prof. Dr. Barış Yılmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Çölyak için test yaptırmanızı öneriyorum çölyak hast benziyor sizin sonuçlarınız

7 Ekim 2021 19:41