9 Mart 2014 14:10

gebeyim idrara çıkmada sorun yaşıyorum

MERHABA DOKTOR BEY. 3,5 AYLIK GEBEYİM. CUMA GÜNÜNDEN KESİK KESİK İDRARA ÇIKTIM. DİĞER GÜN HİÇ ÇIKAMADIM YANMA VE AĞRI OLDU. DOKTORUMU ARADIM GİTTİM. HEMOGRAM VE İDRAR TESTİ İSTEDİ. SONUCUNDA TEMİZ ENFEKSİYON OLMADIĞINI SÖYLEDİ. YİNEDE UROCARE 3G SAŞE, PİYELOSEPTYL 50MG KAPSÜL VERDİ. BEBEĞİN KARINDAKİ DURUŞ ŞEKLİDE YAPABİLİR DEDİ. ŞİKAYETLERİM BUGÜN YİNE AYNI. TOZ İLAÇ İSHAL YAPTI AYNI ZAMANDA. İDRARA BAZEN HİÇ ÇIKAMIYORUM BAZEN KESİK KESİK, YANMA VE AĞRILI. SU İÇMEYE KORKUYORUM WC GİTME KORKUSUYLA. HOCAM GEÇERMİ BU DURUM İLAÇ ETKİ GÖSTERMEDİ DAHA. LÜTFEN YARDIMCI OLUN. BEBEĞİMİ ETKİLEMESİNDEN KORKUYORUM. SAYGILAR

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Armağan Ulubaş
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Merhaba Bence idrar yolu enfeksiyonu var. Bebeğin duruşuyla falan ilgisi yok. Bol sıvı alın. Doğrusu idrara kültürü aonucuna göre antibiyotik kullanmak ama 3-4 gün bu eziyeti yaşamanız ve enfeksiyonun böbreklere ulaşması riski nedeniyle antibiyotiğe başlamalısınız. Önerim 2. Kuşak sefalosporinlerden cefatin veya zinnat gibi antibiyotiklerin tok karnına sabah akşam alınmasıdır. B grubu ilaçlar olup gebelikte kullanılabilir. Kafanız karışmasın ultrasonda rahimde myom veya başka büyümeler idrar kesesine baskı yapıp bu probleme sebep olabilir. Ama öncelikle idrar tahlili temiz olsa bile idrar yolu enfeksiyonu tarifliyorsunuz bugün ilaca başlayın be önceki başladığınız ilaçları kesin. Geçmiş olsun şimdiden..

9 Mart 2014 14:40