AA
Soru Sahibi
27 Mayıs 2021 21:45

Gebelikte tarlusal kullanımı

merhaba size aklımı karıştıran bir sorum olucak içim hiç rahat değil yardımcı olursanız çok sevinirim adet düzensizliğim başlamıştı 5 6aydır, spiral vardı ve nisan ayında çıkartıldı ve tarlusal ile hastalandım. Fakat bu ayda hastalanamayınca bu ayda tarlusal kullandım ama ona rağmen kanama olmadı 3 gün önce idrar testi yaptım ve pozitif çıktı daha sonra kan verdim referans alralığı çok düşük çıktı 0.5 çıktı hamilemiyim değilmiyim anlayamadım tabi tarlusalda var hamileysem bebeğe ciddi sorunları olur mu.. Acaba yenimi oluşuyor henüz kese eğer çok çok yeniyse tarlusal gerçekten büyük etki yaparmı sakat olur mu bebek yardımcı olurmusunuz😔

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Alkılıç
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

Merhaba öncelikle geçmiş olsun evdeki test sonucunuz gebelik olduğunu gösteriyor kan sonucunuzu ise sanıyorum yanlıs yorumlamıssınız referans demek hastanenin pozitif kabul ettiği sınır demek sizin kan sonucunuz bu teferans değerin yanında bir yerde yazıyor olmalı. Pozitifse gebelik haftasının tayini için mutlaka bir kadın doğum uzmanına ultrasonla muayene olmanız gerekir. Bu ilaç gebelikte asla kullanılmaması gereken x grubu bir ilaç bu nedenle gebelik testi yapılmadan kullanılmasını önermiyoruz. Eğer gebelik varsa haftasına göre oluşabilecek problemleri kadın doğum hekiminizle detaylı konusmanız gerekir. Sağlıklı günler dilerim

27 Mayıs 2021 22:03