kg
Soru Sahibi
27 Ocak 2016 07:16

gebe kalma

MERHABALAR HOCAM BENİM 6 OCAK AKŞAM ADET KANAMAM BAşladı *** *** ** OCAKTA İLİSKİYE GİRDİK SİZCE BU TARİHLERDE GEBELİK OLUSMUS OLABİLİR Mİ GEBELİK OLUSMUSSA BELİRTİLER NE ZAMAN BASLAR TESTİ HANGİ TARİHTE YAPAYIM SİZCE İLİSKİ SAYİSİ YETERLİ OLMUS MUDUR AMA SUAN belim çok agriyor baska HİCBİR BELİRTİ YOK SİZCE GEBELİK OLUSMUşsa hocam cumartesi gunu 21 saatlik otobus yolculugu yaptim ve hamileysem zarar vermis midir bu konularda beni bilgilendirir misiniz hocam lutfen

48 cevap
Cevaplar (48)
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Düzenli adet görüyorsanız, ilişki günleri gebelik için uygun, kan testini 1 Şubat gibi yaptırabilirsiniz, yolculuk gebeliğe zarar vermez, iyi günler dilerim

27 Ocak 2016 14:49
kg
Soru Sahibi

ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM PEKİ SUAN BELİRTİLER BASLAMASİ GEREKİYOR MU YOKSA BELİRTİLER İCİN ERKEN Mİ İLK GEBELİGİMDE GOGUSLERİM HASSASLASMİSTİ AMA SUAN BOYLE GÖĞSÜME ELLEDİĞİM ZAMAN KOLTUK ALTIMIN OLDUGU TARAFTA BÖYLE HAFİF AGRİ VAR GİBİ BAZİ KOKU ALDİGİM ZAMAN MİDEM ÇALKALANIYOR SANKİ MİDEM KALKACAK GİBİ BİDE KARNİM ADET OLACAKMİSİM GİBİ AGRİYOR AKİNTİMDA OLUYOR SİZCE HAMİLE OLABİLİR MİYİM

29 Ocak 2016 00:12
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelikte herzaman belirti olmayabilir, o yüzden bekleyin, daha sonra da kan gebelik testi yaptırın, iyi günler dilerim

29 Ocak 2016 12:10
kg
Soru Sahibi

teşekkür ederim hocam soruma cevap verdiğiniz için hocam birşey daha soracam size ben kasım ve aralık ayında 2 aylık doğum kontrol hapı kullandım aralık adetini gördükten sonra ilacı bıraktıktan ilacı bıraktıktan sonra 4 ocak 2016 da lekelenmem başladı 6 ocak akşam normal kanama oldu bugün 6 şubat 4 subatta cok sancım vardı dün biraz sancım vardı ama bugün hafifledi ağrım ve suana kadar herhangi bir lekelenme filan yoksa acaba adet olacağım için mi böyle yoksa böyle olması gebeliği düşündürür mü yoksa normal mi henüz lekelenmenin filan olmaması çünkü bugun adet olmam gerekir ama agrim da yok beyaz boyle koyu yapışkan gibi akıntım var bu konuda beni bilgilendirebilir misiniz

6 Şubat 2016 17:07
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

doğum kontrol hapı sonrası adet düzensizliği olabilir, ama gebelik ihtimali de olabilir, o yüzden 2-3 gün bekleyin adet olmaz ise kan gebelik testi yaptırın iyi akşamlar

6 Şubat 2016 17:32
kg
Soru Sahibi

Merhabalar hocam benim bir onceki adetim 17 subat baslamisti 4 marrta aşılama yapıldı bana dün sabah lavaboya kalktigimda kahverengi akinti geldi ve kahverengi akinti devam ediyor acaba adet olacagimin gostergesi midir yoksa acaba yerlesme kanamasi midir lutfen cevap verir misiniz bana ayrica belim cok agriyor hafifte kramplarim var karnimda doktorumu aradim progestan ilacini kullanmaya devam et dedi baska birsey demedi bu konuda ne olur beni bilgilendirir misiniz.

14 Mart 2016 00:21
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

yerleşme kanaması olabilir, o yüzden bekleyin. ilacınızı da kullanın. 3-4 gün sonra kan gebelik testi yaptırabilirsiniz. iyi günler dilerim.

14 Mart 2016 11:26
kg
Soru Sahibi

Mrb hocam bugun 6 gun olacak hala lekelenmem devam ediyor yarin test yapacam kontrolum var ve cok korkuyorum cunku eylulde dis gebelik gecirdim ve su an ki lekelenme belirtisi vardi acaba dis gebelik mi yine yada yerlesme kanamasi bu kadar uzun surer mi cok korkuyorum niye boyle

17 Mart 2016 10:57
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yerleşme kanaması olabilir. O yüzden merak etmeyin, kan gebelik testi yaptırıp takiplere başlayın. Iyi günler dilerim

17 Mart 2016 14:26
kg
Soru Sahibi

Mrb hocam muayene oldum test de yaptim negatif cikti doktor asilamadan sonra buyuk ihtimalle dusuk yada kimyasal gebelik olmus dedi ilaclari kullanma dedi ve hala lekelenmem devam ediyor bir on gune kadar tekrar gel dedi sizcede dusuk yada kimyasal gebelik mi gecirdim

18 Mart 2016 10:56
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Testler negatif olduğuna göre gebelik ile ilgili olduğunu düşünmüyorum, hormonal bozukluk nedeniyle olabilir. iyi günler dilerim

18 Mart 2016 14:44
kg
Soru Sahibi

teşekkür ederim hocam beni bilgilendirdiğiniz için 20 martta adet kanamam başladı ama her zamanki adet kanamamdan daha az gibi geliyor acaba kullandığım klomen ilacından dolayı olabilir mi ki gittiğim doktorum beni hiç bilgilendirmiyor.

22 Mart 2016 13:52
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

klomen nedeniyle olabilir . tedavinin devamı için tekrar kontrole gidin. iyi günler dilerim

22 Mart 2016 16:08
kg
Soru Sahibi

hocam psikolojikmen gerçekten çok yıprandığımı hissediyorum ve bu nedenle tedaviye ara vermek istediğimi doktoruma söyleyeceğim tedaviye ara vermemde bir sakınca olur mu ki sizce çünkü bu tedavide hamileliği hızlandırmak için yaptı ve ben 7 aylık evliyim bundan dolayı ara vermek istiyorum açıkçası sizcede uygun mudur.

23 Mart 2016 08:00
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

sakıncası yok. ara verebilirsiniz. ilacın etkisi 3 ay daha devam edecektir. rahat olun. iyi günler dilerim

23 Mart 2016 13:47
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam dün kontrolüm vardı doktorum muayene etti yumurtan gelişiyor dedi durumun gayet iyi bu ay hamile kalabilirsin dedi ama ne yazıkki eşim 2 nisanda 2 haftalığına başka bir ile göreve gidiyor benim adetim bugün itibari ile 4 gün olacak bu süre hamile kalmam için düşük diye düşünüyorum sizcede düşük değil mi hocam

31 Mart 2016 08:33
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

belki de erken yumurtlama olur, o yüzden gebelik ihtimali olabilir, iyi günler dilerim.

31 Mart 2016 13:58
kg
Soru Sahibi

merhabalar hocam şimdi ben tedaviye ara verdim ama doktoruma sormadım acaba folik asit kullansam mı

12 Nisan 2016 15:57
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Folik asit kullanabilirsiniz, sakıncası olmaz. Iyi akşamlar

12 Nisan 2016 18:38
kg
Soru Sahibi

merhaba hocam sizce adet tarihime 5 gün yada 1 hafta önce gelmesi normal mi acaba çünkü mart 2016 adetim 20 sinde olmuştu bu ayda 16 nisanda başladı 16 nisandan iki gün önce lekelenmem başladı daha sonra 16 nisanda başladı kanamam bu durum normal bur durum mudur sizce.

21 Nisan 2016 09:51
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

adetlerde 3 yada 4 günlük oynamalar olabilir, sıkıntı yok, iyi günler dilerim

21 Nisan 2016 13:44
kg
Soru Sahibi

MERHABA HOCAM AKINTIM VE İDRAR YOLLARIMDA YANMA OLDUĞU İÇİN DOKTORUM 1- FUNİT 100 MG MİKROPELLET KAPSÜL 2- PİYELOSEPTYL 100 MG İLAÇLARINI VERDİ AYRICA BAŞ AĞRIMDAN DOLAYI NÖROLOJİ DOKTORUMDA 1- PONSTAN FORTE 500 MG İLACINI VERDİ VE DÜNDEN BERİ BU İLAÇLARI KULLANMAYA BAŞLIYORUM BİLİYORSUNUZ HOCAM BEN HAMİLE KALMAK İSTİYORUM ACABA BU İLAÇLARI KULLANDIĞIM SÜRE BOYUNCA GEBE KALMAMI ENGELLER Mİ SIKINTI YARATIR MI.

28 Nisan 2016 16:11
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

ilaçlar bittikten sonra , gebelik planlamanız daha uygun olur, iyi günler dilerim.

28 Nisan 2016 16:22
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam 22 mayısta tatili gidecem 4 günlüğüne hocam ben 16 nisanda adet gördüm ve bir kaç aydır adetlerim düzensiz bazen erken geliyor bazen geç geliyor ve bide korunmasız ilişkiye girdik eşimle şimdi tatilde adetli olursam adet gelmeden önce herhangi bir ilaç var mı geciktirecek adeti bu ilacı doktordan alabiliyor muyum ilacı ne zaman kullanmaya başlamalıyım ayrıca ilacı kullanmadan önce test yapmalı mıyım eğer varsa ilacı kullanmış olursam zararı var mı acaba nasıl başlamam gerekiyor ilaca ve ilacın ismini verebilir misiniz.

10 Mayıs 2016 16:47
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Önce kan gebelik testi yaptırın .ona göre Ilaç başlarsınız, Iyi akşamlar

11 Mayıs 2016 00:19
kg
Soru Sahibi

peki hocam benim adetim bazen erken geliyor ya ne zaman yapayım testi ayrıca tatile gitmeme daha 9 gün var kaç gün önce başlamalıyım ilaca.

11 Mayıs 2016 08:58
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Beklediğiniz adetten 3 yada 4 gün önce ilaç başlanabilir, kan testini ilaç başlamadan yaptırın Iyi geceler

12 Mayıs 2016 00:17
kg
Soru Sahibi

merhaba hocam en son adetim 16 nisanda olmuştum adetlerim genelde düzensiz bazen erken oluyor bazen de geç oluyor yaklaşık nerdeyse bir haftadan fazla olacak adet sancım var sanki heran adet olacakmışım gibi ayrıca koyu beyaz akıntım var sizce niye böyle acaba hayal kırıklığına uğramak istemediğim için test yapmadım.

20 Mayıs 2016 11:07
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

gebelik belirtisi yada kist olabilir, kan gebelik testi yaptırın, iyi günler dilerim.

20 Mayıs 2016 12:16
kg
Soru Sahibi

Günaydın hocam bugu yarin inşallah doktora gidecem adetim hala gelmedi biriki gundur acayip canım eksi seyler istiyor ozellikle limon dunde nerdeyse 1 bucuk litre salgam suyu ictim yani ictikce icesim geldi boyle icim yaniyordu sanki sizce bu hamilelikte aserme olabilir mi

31 Mayıs 2016 07:51
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

gebelik aşermesi olabilir, ama kesin bir şey söylemek zor, iyi günler dilerim

31 Mayıs 2016 10:59
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

gebelik aşermesi olabilir, ama kesin bir şey söylemek zor, iyi günler dilerim

31 Mayıs 2016 11:03
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam çok sükür yeni ogrendim bes bucuk haftalik hamileyim ultrasonda karindan bakti gordu haftaya sali yada carsamba kalp atislarini duyariz dedi doktorum sizcede haftaya kesin duyulur mi kalp atislari dun aksam kustum bu sabah kalktigimda da kusasim geldi ama bir turlu kusamadim mide bulantilari tam olarak ne zaman baslar ve cok halsizlik var bende ayrica progestam ve folbiol ilacini verdi acaba folbiol ilacini yarim mi tam mi kullansam beni bu konularda bilgilendirebilir misiniz rica etsem

2 Haziran 2016 09:37
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

folbiolü yarım alabilirsiniz, kalp atımı haftaya duyulur, merak etmeyin, bulantı, kusma olmayabilir, iyi günler dilerim.

2 Haziran 2016 11:45
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam benim kasık ağrım dun aksamdan beri cok var cok sukur kanama yada lekelenme yok ve hic istahımda yok neden bu kadar cok kasik agrim var acaba

3 Haziran 2016 11:51
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

kese rahim içinde gözüktüğü için sıkıntı olacağını zannetmiyorum, istirahat edin, kontrollerinizi ihmal etmeyin iyi günler dilerim

3 Haziran 2016 12:25
kg
Soru Sahibi

Tesekkur ederim hocam sagolun tansiyonum mu dusuyor bilemedim bas donmem Oluyor gozum karardi kulaklarim sanki sagir oldu ben direk uzandim acaba niye bana boyle oluyor gebelikten dolayi mıb tansiyonum 9.7 İle 5.4 bu durumda ne yapmam gerekir doktoruma arayayim mi bebegime de zarari var mi beni bilinclendirir misiniz hocam

5 Haziran 2016 08:18
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tansiyon düşüklüğü yaşanabilir, dikkat edin hızlı bir şekilde ayağa kalkmayın yataktan kalkarken önce oturun ondan sonra kalkın. Yalnız sokağa çıkmayın aç kalmamaya çalışın az az sık sık yiyin .iyi günler dilerim

5 Haziran 2016 11:45
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam bugun saglik ocagina gittim boy ve kilomu olctuler boyun 1.57 Kilom 40 cikti normaldede zayif biriyim acaba bu kadar zayif olmamam bebegimin gelisimini etkiler mi cok korkuyorum

6 Haziran 2016 13:37
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

kilo önemli değil, şimdiden sonra iyi beslenmeye çalışın ,sıkıntı olmaz merak etmeyin iyi günler dilerim.

6 Haziran 2016 16:25
kg
Soru Sahibi

Hocam cok tesekkur ederim oncelikle sorularima hemen cevap verdiginiz icin hocam simdi haberim oldu kuzenim 2 aylik hamileydi bu sabah biraz kanamasi olmus hemen hastaneye gitmis bebek kesenin icindeymis ama kalbi atmiyor mus bir onceki kontrolunde doktor demis bebek dahacok kucuk kalbi daha olusmams demis bugunde az kanamasi olunca hemen doktora gitmis ama kalbi atmiyor demis bende cok korkuyorum yarin benimde kontrolum var kalp atisina bakacak doktor yani benim bebegimin de kalbi atmiyorsa acaba genelde cok sık oluyor mu bebekte kalp atisi olmamasi cok tedirginim benim bebegimde kalp atisi yoksa beni biraz bilgilendirir misiniz.cok korkuyorum

7 Haziran 2016 18:57
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu durum çok sık görülmez merak etmeyin Iyi akşamlar

7 Haziran 2016 20:11
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam cok sükür muayene oldum bebegimin kalp atışi var ultrason cihazimiz daha bebek cok kucuk oldugu icin duyamadim ama kalbinin attigini doktorum gosterdi bana 6 haftalık 1 gunlukmus ayrica vitaminsiz kaldigim icin yatis yapti serum veriyorlar bana sizcede bebegimin bu anlattiklarima gore bir sıkıntı yok degil mi Kac gun icinde ultrasonda duyarim acaba serumun bebegime bir zararida olmaz degil mi

8 Haziran 2016 11:36
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

serumun zararı olmaz, durum iyi gözüküyor, merak etmeyin. iyi günler dilerim.

8 Haziran 2016 11:48
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam dün kontrolüm vardı bebek 7 haftalık olmuş 28 haziranda tekrar gel dedi o zamana kadar bebeğin elleri ayakları filan belli olur dedi sizcede o zamana kadar belli olur mu elleri ayakları

15 Haziran 2016 08:43
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

küçükte olsa belli olur, iyi günler dilerim

15 Haziran 2016 11:44
kg
Soru Sahibi

Günaydın hocam geçen kontrole gittiğimde kan tahlili yaptım daha yeni çıktı sonuçlar rica etsem tahlil sonucumu yorumlayabilir misiniz. RUBELLA IGM =0,323 Negat COI 0-1 TOXOPLAZMA IGM = 0,196 Negat COI 0-1 CMV IG M = 0,353 Negat COI 0-1

17 Haziran 2016 08:18
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

sonuçlar normal, sıkıntı yok, iyi günler dilerim.

17 Haziran 2016 11:10
kg
Soru Sahibi

Gunaydın hocam dun gunduz esimle baya tartistik baya hırpalandım uzuldum agladım ve sanki dun aksamdan beri mide bulanti cok azaldi sanki hic midem bulanmiyor gibiyim dun sabaha kadar da aşırı midem bulanıyordu ama tartisma basladiktan sonra midem bulantilarim kesildi sanki sizce bebegimin kalbi durdugu icin mi bianda mide bulantilar kesildi cok korkuyorum cok tedirginim lutfen bisey soyleyin bana

19 Haziran 2016 09:35
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Endişe etmeyin ama yarın kontrole gidin Iyi günler dilerim

19 Haziran 2016 14:51
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam gunaydın gebelikte sekizinci haftam bitmek uzere acaba cinsel iliski olmasinin bir sakincasi yada bekleme suresi ve dikkat etmemiz gereken bir durum var mi simdiden tesekkur ederim.

24 Haziran 2016 09:13
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

gebelikte ağrı,kanama veya başka risk faktörü yoksa ilişkiye izin veriyoruz,ama siz yine de takip eden doktorunuza sorun, iyi günler dilerim

24 Haziran 2016 10:45
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

gebelikte ağrı,kanama veya başka risk faktörü yoksa ilişkiye izin veriyoruz,ama siz yine de takip eden doktorunuza sorun, iyi günler dilerim

24 Haziran 2016 10:55
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam bu tahlillerimi yorumlayabilir misiniz. hocam bebeğin şuan 9 haftalık olmuş acaba hocam 20 saatlik otobüs yada uçak yolculuğu yapmamın bir sakıncası var mı hangisini tercih etmem doğru olur bilgi verebilir misiniz. teşekkür ederim şimdiden SERBEST T3 : 3,44 SERBEST T4 : 1,21 TSH : 0.14

30 Haziran 2016 08:29
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

testler normal gözüküyor, kontrollerinizde herşey normal gözüküyor ve ağrı yada kanama yoksa yolculuk yapabilirsiniz, uçak daha uygun olabilir. iyi günler dilerim.

30 Haziran 2016 11:47
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam daa oncede bi sonuclarimi size sprmustum normal demistiniz bugun SERBEST T3 : 3,44 SERBEST T4 : 1,21 TSH : 0.14 doktoruma gittim guatir testin biraz dusuk cikmis dahiliyeye gorun dedi sizce ne sorun olabilir col korkuyorum suan 12 haftalik hamileyim beni bilgilendirir misiniz.

13 Temmuz 2016 13:45
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

tsh düzeyi takip edilir, şu anda sıkıntı yok .merak etmeyin,iyi günler dilerim

14 Temmuz 2016 10:03
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam gecen hafta carsamba gunu ikili tarama yapildi simdi internetten baktim sonucum aciklanmis bi daha ki kontrolum haftaya acaba sonucumu yorumlayabilir misiniz. Serbest Bhcg. 23.3 PAPP.A(PREGNANT ASSOCİATED PİASMA. 1404 sonuc bunlar testi yaptigimda 12 haftalik hamileydim simdi 13 haftalik olacam bi kac gun sonra ne olur yorumlar misiniz bi sıkıntı var mi yok mi cok korkuyor ve merak ediyorum simdiden tesekkur ederim hayırlı saglikli cevabinizi bekliyor olacam.

18 Temmuz 2016 23:02
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ikili taramanin grafikli sonuçları değerlendirilir, tek tek değerler bakılmaz olasılık sonucunu rapora göre doktorunuz yorumlayacaktir iyi akşamlar dilerim

18 Temmuz 2016 23:10
kg
Soru Sahibi

Hayırlı akşamlar hocam su an 16 haftalik hamileyim dun kontrolum vardi hersey normal dedi doktorum bugun boyle afedersiniz aynı sümük gibi iltihapım var bu normal bi durum mu acaba

14 Ağustos 2016 01:29
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

daha önceden olmuyorsa kontrole gittiğinizde doktorunuz değerlendirsin, ama önemli olduğunu düşünmüyorum, iyi günler dilerim.

14 Ağustos 2016 10:59
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam bildiginiz gibi 16 haftalik hamileyim bi kac gundur rahmim de agri var gibi ozellikle sabah uyandigimda agri cok var acaba neden olabilir bilgilendirebilir misiniz.

16 Ağustos 2016 21:12
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Idrar yolu enjeksiyonu olabilir, tetkik yapılması gerekir ona göre gerekirse ilaç verilir iyi akşamlar dilerim

16 Ağustos 2016 21:45
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam kendi hesapladigima gore suan 17 haftaligim ama nedense bebegin hareketlerini pek hissetmiyorum sizce niye boyle acaba tam olarak ne zaman hissederim cok korkuyorum ayrica hocam karnim ve vucudumun heryeri cok kasiniyor neden olabilir bu beni bilgilendirir misiniz.

18 Ağustos 2016 10:47
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bebek hareketleri 20 yada 22 haftaya kadar hissedilebilir, merak etmeyin , kaşıntı için doktorunuz gerekli testleri yapacaktır Iyi günler dilerim

18 Ağustos 2016 14:37
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam suan 18 haftalik hamileyim bugun tuvaleti por coz camasir suyunu beraber dokup yikadim bogazim yandi hizli bir sekilde yikayip ciktim tuvaletten ardinda hemen bir bardak süt ictim sonrada bir kac kasik yogurt yedim acaba bebegime zarari olmus mudur cok korkuyorum

24 Ağustos 2016 18:45
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Zararı olmamıştır ama daha dikkatli olun , iyi akşamlar dilerim

24 Ağustos 2016 19:50
kg
Soru Sahibi

teşekkür ederim hocam soruma hemen cevap verdiğiniz için, Hocam size birşey daha sormak istiyorum şuan 18 haftalığım ve masa başında çalışan biriyim ellerim ayaklarım ayak bileğime kadar şişiyor neden böyle oluyor normal bir durum mu beni bilgilendirir misiniz ne yapmam gerekir.

25 Ağustos 2016 08:42
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

uzun süreli hareketsiz oturma nedeniyle ayaklar şişebilir, arada yürüyün ve bacaklarınızı daha yükseğe kaldırın, ellerde de şişme varsa doktorunuza söyleyin, gerekli tahliller yapılsın, iyi günler dilerim.

25 Ağustos 2016 11:34
kg
Soru Sahibi

MERHABA HOCAM ŞUAN 19 HAFTALIK HAMİLEYİM VAJİNA DELİĞİMİN YANLARINDA ŞİŞLİK VAR AYRICA MİDEMİN EKŞİMESİ HİÇ GEÇMİYOR ÇEVREMDEKİLER DİYOR Kİ BEBEĞİN SAÇLI OLDUĞU İÇİN EKŞİMEN ÇOK OLUYOR ACABA BU KONULARLA İLGİLİ BANA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ.

1 Eylül 2016 15:19
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Mide eksimesi için ilaç kullanılabilir diğeri için doktorunuz muayene edip sizi yönlendirecektir iyi günler dilerim

1 Eylül 2016 15:31
kg
Soru Sahibi

merhaba hocam kolay gelsin 19 haftalık hamileyim, vücudum kaşındığı için doktorum ovadril losyon kremini kullandım ama karın bölgeme hiç sürmedim ve karın bölgem hala çok kaşınıyor acaba karın göbek bölgemin kaşınmasından dolayı bu kremi süreyim mi zararı olur mu

6 Eylül 2016 09:27
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

karın bölgesine de sürebilirsiniz ,sıkıntı olmaz ,iyi günler dilerim

6 Eylül 2016 13:17
kg
Soru Sahibi

merhaba hocam kusura bakmayın sizi sık sık rahatsız ediyorum, hakkınızı helal edin lütfen hocam dünnden beri sırtım ve belim çok ağrıyor 20 haftalık olacam sizce normal mi normalse ağrılarımı azaltabilecek bir yöntem var mı acaba

8 Eylül 2016 15:49
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

hafif ağrılar olabilir, ama çoksa kontrole gidin, idrar yolu iltihabı yada safra kesesi taşı olabilir. iyi günler dilerim.

8 Eylül 2016 16:57
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam suan 23 haftalik hamileyim cinsellik manasında istek pek olmuyor bende ayrica geceen esimle iliskiye girdik ama ben bir turlu bosalamadim acaba neden boyle oldu normal bir durum mu ne yapmam gerekir

4 Ekim 2016 11:59
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelikte hormonlar nedeniyle bu tür sorunlar olabilir normaldir, iyi günler dilerim

4 Ekim 2016 17:46
kg
Soru Sahibi

teşekkür ederim hocam beni bilgilendirdiğiniz için, hocam dün şeker yüklemesi yapıldı bana sonucumu sizde yorumlayabilir misiniz. 75 gr yükleme yapıldı. açlık değerim. 78 çıktı şeker yüklemesini içtikten bir saat sonra değerim.134 çıktı 2 saat 120 çıktı sizce sonucum nasıl şimdiden teşekkür ederim.

6 Ekim 2016 15:05
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

normal gözüküyor, sıkıntı yok, iyi günler dilerim.

6 Ekim 2016 15:15
kg
Soru Sahibi

merhaba hocam şuan 27 haftalık hamileyim bugün böyle alttan sancım var gibi korkuyorum acaba doğum sancısı mı yoksa bu haftalarda sancı ağrı olması normal mi beni bilgilendirir misiniz.

17 Ekim 2016 14:25
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

İdrar yolu enfeksiyonu olabilir, o yüzden kontrole gitmeniz de fayda var iyi akşamlar dilerim

17 Ekim 2016 17:20
kg
Soru Sahibi

Hocam kontrole gittim nst ye bagladilar ufak ufak sancilarin var dedi ama hic acilman yok dedi ultrasonda bebege rahmime bakti rahmin kapali dedi rahminin kapaliligi 46 cm dedi cok iyi dedi Allahın izni ile bir sıkıntı olmaz dedi istirahat et bol bol su ic dedi bebegin durusunu sordum basi aşagıda ama rahim kanalinda degil bu haftalarda durusunun boylr olmasi normal mi dedim normal dedi ayrica magnesyum ilacini verdi hocam sizcede bu soylediklerime gore doktorun soyledikleri nasıl durumum nasıl sizce bilgilendirir misiniz tesekkur ederim simdiden

18 Ekim 2016 21:08
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sıkıntı gözükmüyor kasilmalari azaltmak için magnezyum kullanılabilir ayrıca istirahat etmeye çalışın iyi akşamlar dilerim

18 Ekim 2016 22:41
kg
Soru Sahibi

Tesekkur ederim hocam peki bebeginin basinin asagida olmasinda bi sakinca varmi ayrica dun aksamdan beri bebegin hareketlerini cok az hissediyorum bebegin basinin asagida olmasindan dolayi olabilir mi bikac saattir pek hissetmiyorum normalde kipir kipir olur bebegim simdi cok endiseleniyorum ne yapmam gerek sizce bilgilrndirebilir misiniz beni

19 Ekim 2016 06:06
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

sıkıntı yok bebek normal pozisyonda duruyor, hareketlerini hissetmediyseniz kontrole gidin, iyi günler dilerim.

19 Ekim 2016 09:54
kg
Soru Sahibi

selamun aleykum hocam doktorum erken doğum riskimin olduğundan dolayı adalat crono ilacını yazdı benim tansiyonumun genellikle düşük sabah akşam bir tablete dörde bölüp sabah akşam çeyrek içicen dedi sizce kullanayım mı bu ilacı bir zararı olur mu sizce de ne yapmam gerekir.

21 Ekim 2016 10:31
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Takip eden doktorunuz uygun tedaviyi vermiştir , merak etmeyin , iyi günler dilerim

21 Ekim 2016 12:03
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam ben bebegimin hareketlerini genelde sag tarafimda hissediyorum ve gobegimin asagisinda da bazen hissediyorum sol tarafimda pek hissetmiyorum boyle olmasi normal mi hocam

23 Ekim 2016 14:50
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yerleşim ve duruş şekline göre hareketleri hissettiğiniz yer değişiklik gösterebilir normaldir iyi günler dilerim

23 Ekim 2016 16:35
kg
Soru Sahibi

merhabalar hocam şuan 29 haftalık hamileyim göğüslerimin altındaki kaburgalarım çok acıyor ağrı oluyor oturamıyorum özellikle çok yemek yedikten sonra oluyor ayrıca midemden boğazıma doğru sanki bıçak saplanıyor gibi ağrı oluyor sizce ne yapmalıyım bu konularda neden bunlar oluyor beni bilgilendirir misiniz.

9 Kasım 2016 11:29
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebelik büyüdükçe mideye baskı olabilir , o yüzden az az sık sık yemek yeyin, gerekirse ilaçla tedavi için doktorunuza danışın iyi günler dilerim

9 Kasım 2016 13:50
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam ben iki tane farkli yerlerdeki doktor kontrolune gidiyorum devlet hastanesindeki doktorum 31 haftalık diyor ısparta üniversites hastanesindeki doktorum ise 29+6 haftalik hamilesin son adet tarihim ise 16 nisan adetlerim genelde duzensizdi sizce hangi doktorun olculeri dogru bide ben memurum cakisabilir raporu alacam hangi doktoruma gore kacinci haftada almak gerekiyor bide hocam bugun universitedeki doktor kontrolune gittim bebegn kafasini olcerken 32 dedi normal olcerkene de 29+6 haftalik dedi bana da ters birsey soylemedi bebek iyi dedi sizce boyle olmasi normal mi bu konularda bana bilgi verebilir misiniz.

22 Kasım 2016 19:12
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Çalışabilir raporu 32 haftada verilir , gebelik büyüklüğü hesaplanırken son adet tarihi ve ilk aylardaki usg ölçümleri önemlidir son haftalarda usg ölçümleri farklılık gösterebilir o yüzden doktorunuz eski sonuçlara göre haftasını hesaplayacaktir iyi akşamlar dilerim

22 Kasım 2016 20:39
kg
Soru Sahibi

Mrb hocam bugun muayene gunum du 31+3 haftalik dedi kilosuna 1726 gr dedi sizce de bebegimin kilosu iyi mi az mi ayrica calisabilir raporu aldim son uc hftaya kadar calisacam acaba tam olarak ayin kacinda hangi gun izne ayrilmam gerekir doktorum tam hesap soylemedi sadece bugunden itibaren sayacan 35 gun daha calisacan dedi bana bilgi verebilir misiniz bu konularda simdiden tesekkur ederim

28 Kasım 2016 14:25
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Doğum öncesi istirahat 37 haftalıkken verilir, bebeğin kilosu gayet iyi merak etmeyin, son adet tarihine göre gebelik tarihi hesaplanabilir, iyi günler dilerim.

28 Kasım 2016 15:16
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam şuan 34+3 haftalık hamileyim bu sabah sağlık ocağında kontrolüm vardı hemşire karnıma ellediğinde bebek yerleşmiş dedi sizce ne demek istedi doğum yaklaşmış mı demek oluyor bu haftada yerleşmesi normal mi yoksa erken mi yerleşmiş genellikle bebek sağ tarafımda toplanıp sertleşiyor rica etsem beni bilgilendirir misiniz.

19 Aralık 2016 08:48
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Baş gelişi normal pozisyonda demek istemiş olabilir, iyi günler dilerim.

19 Aralık 2016 10:26