SM
Soru Sahibi
18 Eylül 2019 03:36

GASTROSKOPİ SONUCUM

Hocam merhabalar 22 yaşında erkeğim Ocak ayında şikayetlerimden ötürü Kolonoskopi yapılmıştı kolonoskopi sonucum temiz çıkmıştı ve İBS tanısı konmuştu. Terminal İleum'dan alınan biyopside ise 'KRONİK NONSPESİFİK İLEİT' olarak patoloji raporum gelmişti. 2-3 aydırda sürekli midemden şikayetlerim vardı yediklerimin acı su şeklinde ağzıma gelmesi , gaz , şişkinlik , çabuk doyma , sürekli geğirme gibi şikayetlerim vardı. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji'ye gittim hemen Gastroskopi yapalım dedi neyse gün verildi gastroskopi yapıldı rica etsem gastroskopi sonucumu yorumlar mısınız ? Endeskopiyi yapan doktor bana reflün ve hafif gastritin var dedi biyopsi aldım patoloji sonucun gelsin ona göre değerlendiririz dedi. GASTROSKOPİ RAPORUMU YAZIYORUM . 'Endikasyon ÖZOFAGOSKOPİ: 'Boğazın lokal antestezisinden sonra panendoskop yutturuldu. Özofagus normal görülerek ilerlendi. Duvar ve mukozası normal. Polip , kitle , ülser , varis izlenmedi. Kardio-özofageal bileşke 39.Cm'de fonksiyonları normal . Z çizgisi hafif bozulmuştu. GASTROSKOPİ: 'Midede safra , taze veya sindirilmiş kan gıda artığı yok. Mide fundus varisleri yok. Fundus duvar ve mukozası normal. Korpus duvar ve mukozası normal. Antrum angulus duvar ve mukozasında yaygın eritemli alanlar izlendi. Pilor halkası santralize ve fonksiyonları normal. DUODENOSKOPİ: ' Bulbul duvar ve mukozası normal. Aktif ülser ve deformite görülmedi. Post bulber duodenum normal. Papilla normal anatomik yapıdaydı. BİYOPSİ ALINAN YERLER : 'DUODENUM ,ANTRUM TANILAR : 1-) ANTRAL GASTRİT 2-) DUEDONİT HOCAM BU GASTRİT KANSERE DÖNÜŞÜR MÜ ? ÇOK ACAYİP KAFAM KARIŞIK LÜTFEN YARDIM EDİN :( TEŞEKKÜR EDERİM

3 cevap
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Normale yakın endoskopik bulgular çıkmış. Burada kanserle ilişkilendirilecek herhangi bir şey yok. Sakin ve rahat olursanız şikayetlerinizde büyük oranda düzelecektir.

18 Eylül 2019 08:47
SM
Soru Sahibi

Anladım hocam son bir soru daha sorup bu faslı kapatmak istiyorum. Daha önce geçen yıl (Haziran-Temmuz aylarında) 2 ay boyunca günde 2-3 litre süt içtiğimi (marketlerde satılan içim , pınar gibi pastörize sütler) bunun sonucunda kronik olarak sindirim sistemimin bozulduğunu söylemiştim ocak ayında kolonoskopi oldum sonucum temiz cikti terminal ileumdan alınan patoloji ise "Kronik nonspesifik ILEIT olarak çıktı hastanedeki doktorlar ibs dedi ben bunları size yazdigimda sizde korkulacak bisey yok demiştiniz. Fakat süt içmek ve tek yönlü beslenmek bağırsak florasının dengesini bozar demiştiniz . Hocam internetten öğrendiğim bilgilere göre Bağırsak florasının bozulması ve Geçirgen Bağırsak Sendromuna sebep olduğunu öğrendim. Bununda zamanla Ülseratif Kolit , Crohn, Gastrit, Kolon Kanseri , Gelişmede gerilik, depresyon, kaygı bozukluğu, tiroid hastalıkları , idrar yolu rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklar olabileceğini öğrendim. Kaldı ki bağırsak florasının dengeye sokulması (İyi bakterilerin kötü bakterileri geçmesi kolay değil) gerçekten bağırsak florasının süt yüzünden bozulduğunu düşünüyorum bana ocak ayında kolonoskopiden sonra doktorlar IBS dedi. Sanırım benim bağırsak floram bozuldu. IBS farklı bu durum farklı . (Gerçi ibs'de de bağırsak florası bozuluyor diyorlar) Hocam Bağırsak Florasının bozulmadı gerçekten yukarıda yazdığım rahatsızlıklara sebep oluyorsa yandım demektir :( Lütfen sizin görüşleriniz benim için çok önemli :(

19 Eylül 2019 12:03
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Flora çok dinamik bir ortamdır, bozulan aynı zamanda dikkat etmekle düzelir. Saydığınız hastalıklar için risk her sağlıklı insanda ne kadarsa sizde de sadece o kadardır. Mide bağırsak sisteminin fonksiyonel hastalıkları var, bunlar aynı zamanda bağırsak-beyin etkileşimi bozuklukları diye geçiyor. İBS'de bu hastalıkların kalın bağırsakta görülen şeklidir. Bu hastalıkların kötü tarafı kronik olmalarıdır, ortaya çıkaran ster-üzüntü-kaygı vb durum devam ettiği sürece rahatsızlık verebilir ancak iyi tarafı kanser iltihaplı bağırsak hastalığı gibi herhangi bir hastalığa dönüşmez. Kafanızın rahatlaması hem midenizi hemde bağırsaklarınızı rahatlatır.

19 Eylül 2019 12:14
SM
Soru Sahibi

Hocam sanırım soru sormayı beceremiyorum çok uzatıyorum ve bu karşı tarafın kafasını karıştırıyor. Aslında sormak istediğim soru çok basit ve bu sefer uzatmıycam. 22 yaşında erkek olduğumu , 8 ay önce kolonoskopi olduğumu temiz çıktığını söyledim gastroskopi de yapıldı bunda ise hafif gastritim çıktı fakat gastroskopi sonucumu size geçen gün yazdığımda normale yakın demiştiniz. Ben geçen yıl 2 ay boyunca süt içtim ondan sonra oldu ne olduysa Doktor kolonoskopiden sonra İBS tanısı kondu fakat benim tahminim İBS değil çok süt içtiğimden ötürü "Bağırsak Flora Dengemin " bozulması. (Geçen yıl Bağırsak sistemim bozulduktan sonra hiç süt içmedim :) ) Bağırsak Florası bozukluğunun bağırsakta Geçirgen Bağırsak Sendromu oluşturduğunu( kötü bakterilerin iyi bakterileri geçmesi deniyor sanırım) Ülseratif Kolit , Crohn, Gastrit, Kolon Kanseri , Gelişmede gerilik, depresyon, kaygı bozukluğu, tiroid hastalıkları , idrar yolu rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklar olabileceğini öğrendim. Bunlar doğru mu ? ve Son olarak Bağırsak Florası dengesinin sağlanabilmesi için ne yapılmalıdır ? Enterogermina hakkında ne düşünüyorsunuz kullanmalı mıyım ? Teşekkür ederim. Sizin yorumlarınıza da çok güvendiğimi de belirtmek isterim.

30 Eylül 2019 01:08
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Bağırsak florasında bozukluk bu saydığınız rahatsızlıklara neden olabilir an ak sizde bu hastalıkların hiçbiri yok Floranın düzelmesine gelince tek yönlü beslenmeyi bırakarak ilk adımı atmışsınız. Ev yoğurdu ve kefir gibi doğal probiyotikler tüketin. Ek olarak ticari probiyotikte alabilirsiniz Lütfen daha fazla uzatmayalım

30 Eylül 2019 20:16