ÇN
Soru Sahibi
28 Eylül 2021 14:14

Gastroloji endoskopi

Hastam 70 yaşında diyaliz hastası Mide yanması kusma ile gastrolojiye endoskopi olduk korpus mukoza ödemli örnek alındı Retroversiyonla inceleme kardıa fundus normal Antrum mukozası hiperemik ve benekliydi örnek alındı Preplorik antrumda hipertrofik pili ile uyumlu izlendi örnek alındı Antrum proksimalde küçük kurvatür üzerinde mukozadan kabarık erozyon izlendi örnek alındı Tanı özofajit( La grade a) pangastrit Endoskopi raporu çıkmıştır tam olarak ne olduğunu açıklayabilirmisiniz

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Mustafa Ufuk Uylaş
Genel Cerrahi , Gastroenteroloji Cerrahisi

Pangastrit: tüm midede iltihap demek. Mide koruyucu almanızı tavsiye ederim. Özefajit: Reflüye bağlı yemek borusu harabiyetidir. Karıniçi basıncını arttıran her şey reflüye neden olur. Kabızlık, öksürük, şimanlık gibi. Diyaliz hastası olduğu için kabızlık şikayeti olabilir. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririm. Geçmiş olsun…

28 Eylül 2021 14:32