YM
Soru Sahibi
6 Kasım 2021 17:44

Fmf hastası olma olasılığı var mıdır

Hocam merhaba. Yaşım 40. Son 3 senedir apandist bölgesinden başlayan ağrı tüm karın bölgesine yayılıyor, o bölgeye dokunulduğunda hassasiyet ve halsizlik yapıyor. 3 gün sonra kendiliğinden geçiyor ve normal hayata devam ediyorum. Ataklarda crp 80mg/L lere çıkıyor. Ailede herhangi bir FMF öyküsü yok. Son tahlillerde serum amiloid A 1.19 mg/dl çıktı ve FMF hastası teşhisi konuldu ve romatolojiye yönlendirdim. FMF olma ihtimalim nedir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Anlattıklarınız FMF olabileceğinizi düşündürüyor gerçekten de. Bu aşamada en iyi seçenek kolşisin adlı ilacı kullanmak ve bu ataklara etkisine bakmak. Kolşisin altında ataklar azalırsa FMF tanısı doğrulanmış olur. Bu süreci romatologunuz doğru bir şekilde yönetecektir. Onun dediklerini yapın.

14 Kasım 2021 17:25