gh
Soru Sahibi
22 Mayıs 2014 08:01

fissür ameliyatı sonrası iyileşeme

iki ay önce fissür ameliyatı oldum. doktor kas gevşetme yaptığını çatlağı temizlediğini küçük hemoroitlerimi aldığını yine fissüre bağlı oluşan hipotrofik papili aldığını söyledi Rahatsızlıklarım şiddetli olmasa da devam ediyor. çatlak iyileşmesi bu kadar uzar mı. 30 gün sonra kontrole gittim doktor iyileşmeye başlamış dedi. ama rahatsızlıklarımda azalma olmadı. şiddetli değil ama devam ediyor. başka bir doktora gittim. bana dayanabildiğim kadar sıcak suyu tazyikli bir şekilde o bölgeye günde 3 defa tutmamı böylece çatlağın pişip iyileşeceğini söyledi 15 gündür bunuda denedim ama bir şey farketmedi. Başka bir doktora gittim. İyileşmenin 5 ayı bulabileceğini ve tamamen geçmeyebileceğini söyledi. Acaba ameliyat başarısız mı oldu. yoksa çatlağın iyileşmesi en fazla ne kadar sürer. herhangi bir ilaç krem verilmedi sıcak su oturma banyosuna devam ediyorum tazyikli suda tutuyorum. bazı doktorlar su ılık olsun diyor bazıları dayanabildiğin kadar sıcak olsun diyor krem yada ilaç vermediler ne yapamam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun Hasan Bey. Öncelikle makat çevresi hastalıklarının ve ameliyatlarının ne kadar sevimsiz olduğunu görmüş oldunuz. Bu bölgedeki ameliyatlarda iyileşme, bölge doğasında kirli olduğu için, 'iki ileri bir geri' şeklinde seyreder. Kimi hastalar günler içerisinde toparlarken kimi hastalarda iltihap veya diğer olumsuz sebeplerden bu süreç uzar. Ameliyatın yalnış olması ile ilgili yorum yapma şansım yok ancak ameliyatı yapan arkadaşımın eline sağlık detayları sizinle paylaşmış. Oturma banyosu banyo ısısında sıcak suyla doldurulmuş bir leğene günde 3-4 kez su soğuyuncaya kadar oturarak olur. Daha sonra kurutup FİTO adlı kremi sürerseniz iyileşmeyi hızlandırır. Makata tazyikli su sıkma fikrini unutun. Sebep ne olursa olsun 2 ayı geçen şikayetlerde bir anormallik olduğu aşikar. 6 ayı geçerse tekrar etmiş olduğundan veya operasyonun işe yaramamış olduğundan (operasyonun yanlış olduğundan değil!) bahsedebiliriz. Tekrar geçmiş olsun...

22 Mayıs 2014 11:00