fe
Soru Sahibi
15 Aralık 2018 02:27

Fibromiyalji

Yaklaşık 8 aydır sedef hastasıyım şuan lezyonlarım tamamen iyileşmiş durumda. Hastalığa yakalandıktan kısa bi süre sonra bel ve omurilik bölgemde ağrı oluştu doktoruma bunu söylememle romatoloji bölümüne yönlendirdi, kan tahlili yapıldı ve röntgen çekildi crp sedimentasyon değerim normal, hlab27 ve ANA testim ise negatif fakat ağrılarım hala devam etti hatta zaman içinde gezici ağrı dediğimiz ağrılar oluştu ( el ve ayak parmakları, el bileği, ayak bileği, kalça, dirsek vs) bu sefer sakroiliak mr ve konstraslı ( ilaçlı) mr çekindim bunlarda normaldi, doktorum böylelikle FİBROMİYALJİ tanısı koydu. Mr sonucum şöyledir; L5- S1 diskinde dejenerasyona bağlı T2A imajlarda sinyal insite kaybı mevcuttur. Konus medullaris normal lokalizasyonda sonlanmıştır. Kesit dahiline giren spinal kord kalınlığı ve sinyal insite normaldir L5 vertebra korpusu yüzeyinde yaklaşık 14x13 mm boyutunda T1A sekasında hipo, T2A sekasında hiperintes İVKM verilmesini takiben belirgin kontraslanmayan lezyon vardır. ( atipik hemanjiom) L1-L2 düzeyinde geçen aksiyel kesitlerde Diskte diffüz bulging mevcuttur. Anterior subaraknoid mesafe daralmıştır kök basısı yoktur L2 - L3 düzeyinde geçen aksiyel kesitlerde diskte diffüz bulging mevcuttur anterior subaraknoid mesafe daralmıştır kök basısı yoktur L3 L4 düzeyinde geçen aksiyel kesitlerde Diskte diffüz bulging mevcuttur tekal sak basılmıştır iki nöral foramen daralmıştır L4- L5 düzeyinden geçen aksiyel kesitlerde Diskte diffüz bulging mevcuttur anterior subaraknoid mesafe daralmıştır L5 SI düzeyinden geçen aksiyel kesitlerde Santral protüzyona bağlı spinal kanal içinde her iki S1 rootu basılıdır diske bağlı her iki nöral foramen daralmıştır. Bilateral nöral foraminal L5 rootuna bası görülmemiştir. Benim sorum, ankilozan spondilit hastalığının erken evrede kendini belli etmediğini okumuştum. Ankilozan spondilitin erken tanısı için mr yeterli midir? Ve fibromiyalji topuk ağrısı yapar mı? Şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Salih Ürper
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhaba, Hem Ankilozan spondilit hem fibromiyalji tanısı muayene bulgularına göre konulur. MR ve kan tahlilleri tanıyı desteklemek veya dışlamak amacıyla yardımcı olacaktır. Her iki hastalıkta da ağrı karakteri kroniktir. Topuk ağrıları tek başına nadirdir. Diğer ağrılara eşlik eder. Ancak topuk ağrılarının sinirsel, mekanik, duruş ve yürüme bozuklukları açısından değerlendirilmesi iyi olacaktır. Bu açıdan iyi bir Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına detaylı muayene olun. şikayetlerinizi anlatın, detaylı sağlık geçmişiniz hakkında bilgilendirin ve özellikle şikayetleriniz başlamadan önce hayatınızda değişen bir durum veya varsa yaşadığınız bir durumu aktarın. Bu bilgiler ışığında yapılacak detaylı muayene ve yukarıdaki sonuçlarla birlikte iyi bir yönlendirme veya bilgilendirme alabilirsiniz. Ağrısız günler dilerim.

12 Şubat 2019 16:54