AG
Soru Sahibi
13 Ekim 2019 12:28

Fib virüsü

Merhaba. Geçen gün barınaktan bi kedi sahiplendiğimi yazmıştım. Malesef kediyi kaybettik :( veteriner kedide fib virüsü olduğunu halk arasında barınak hastalığı olan bu hastalıktan öldüğünü söyledi. Okuduğum bi kaç yerde yazılana göre fib virüslü bi kedinin olduğu ortamda. Ölse dahi iki ay geçmeden bu virüsün evden yada başka biyerden çıkmayacağı yazıyordu. Bu ne kadar doğru? Yeni bi kedi sahiplenmek istiyorum bi sakıncası varmıdır? 2 aydan önce sahiplensem gelen kediye de bulaşır mı? Cevaplarsanız sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba öncelikle Feline Infeksiyöz Peritonitis yani fip hastalığı kedilerin %80 inde doğal olarak bulunan corona virüsünün mutasyona uğramasıyla meydana gelir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs dışarda uzun süre dayanamaz dolayısıyla yeni kedi sahiplenebilirsiniz tabiki yeni ekipmanlar ya da temiz ekipmanlar ile bunu yapmak gerekir. İyi günler.

15 Ekim 2019 14:58