KM
Soru Sahibi
5 Mayıs 2016 13:14

ferritin ve b-12 düşüklüğü

hocam merhaba....ben bundan 2 yıl önce endoskopi yaptırdığımda bende heliko bakteri pilori ve kronik gastrit çıktı.helikobakteri pilorinin tedavisini oldum.kronik gastrit zaten geçmiyor.bir süre sonra tahlil yaptırdığımda b-12 ve ferritin değerlerim düşük çıktı.ama hemaglobin ve diğer hemogram değerlerim normal düzeyde.ferritin değerim düşük olmasına rağmen (26 çıkmıştı) tam anemiye dönüşmemiş sanırım.b-12 değerim tedaviyle normal düzeye çıkmasına rağmen ferritin değerim hala 35 seviyelerinde çıkıyor.ferritin için anemiye dönüşmemesine rağmen ilaç kullanmama gerek varmı?heliko bakteri pilori b-12 ve ferritin değerlerimi düşürürmü?heliko bakteri piloriyi uzun süre taşımış olabileceğimi söyledi doktor.başka bende ne gibi etkiler göstermiştir.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.hoşçakalın..cevap yazarsanız çok memnun olacağım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Osman İlhan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

H.Pylori,Demir ve B12 vit. emilmesini engellerler.Ferritin 15 altı tedaviyi gerektiri.B12 eksik ise B12 almak gerekir. Prof.Dr.Osman İlhan

16 Mayıs 2016 09:04
Prof. Dr. Osman İlhan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

H.Pylori,Demir ve B12 vit. emilmesini engellerler.Ferritin 15 altı tedaviyi gerektiri.B12 eksik ise B12 almak gerekir. Prof.Dr.Osman İlhan

16 Mayıs 2016 09:04