Çs
Soru Sahibi
21 Aralık 2022 13:11

Ferritin düşüklüğü

Hocam merhaba. Mide yanması şikayeti ile doktora giden annemde (58 yaşında) doktor ferritin düşüklüğü tespit etti. Ekim 2022 tahlilinde Demir bağlama kapasitesi 390 µg/dL, Ferritin 5,6 µg/L, Demir 99 µg/dL bulundu. hemogramda PLT yüksekliği çıktı (408x10^9/L). 6 ayda bir sağlık ocağında tahlil yaptırır kendisi. Eski tahlillerine dönüp baktığımızda ferritin düşüklüğünün 4 yıldır olduğunu farkettik (6-8 civarı). PLT de 4 yıl öncesinde limit değerdeyken Ekim 2022 tahlilinde sınır değerin üstüne çıkmış (fakat bu 4 yılda genel bir artış eğilimi izlemiş). Fakat şimdiye kadar gittiği doktorlarda bununla ilgili uyaran olmamıştı. Hatta 3 yıl önce mide bulantısı nedeniyle endoskopi yapılmıştı ve H.pilori bakteri çıkmıştı bu nedenle tedavi oldu. Bu süreçte de ferritin düşüklüğüne yönelmemişti gittiği doktorlar. 2 gün önce mide yanması şikayetiyle gittiği doktor kontrolünde ferritin düşüklüğü nedeniyle endoskopi ve kolonoskopi önerdi. Tarih aldık fakat 1.5 ay sonrasına ancak verildi. Size sormak istediğim, bu acil bir durum mudur? Bu esnada özel bir klinikte hızlıca endoskopi/Kolonoskopi önerirmisiniz? Bir de, söz konusu bu ferritin düşüklüğü ve demir bağlama kapasitesi yüksekliğinin nedeni ne olabilir? H.Piloriden kaynaklanma durumu söz konusu olabilir mi?

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

eksikliğin sebebi bir sürü şey olabilir endoskopi ve kolonoskopi yaptırın çok acil değil gibi randevu beklenebilir. plt yani trombosit değeri normal .. geçmiş olsun ...

26 Aralık 2022 15:44
Çs
Soru Sahibi

Çok teşekkürler hocam. İyi çalışmalar

26 Aralık 2022 15:52
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

geçmiş olsun

26 Aralık 2022 16:28