kv
Soru Sahibi
30 Mayıs 2018 23:53

Ferritin Değeri Yüksek Çıkması

6 ay 1 haftalıl oğluma bugün kan tahlili yaptırdık.Tahlil sonucunda Ferritin değeri 275,56 çıktı (değer aralıgı 6-80 gözüküyor)doktorumuzun tavsiyesi ile günde 7 damla demir ilacı kullanıyorduk.Doktorumuz şimdi ilacı kesin dedi.Demir ilacı haricinde saglık ocağının verdiği devit d vitamin ilacı günde 6 damla şeklinde kullanıyoruz.Ferritin değerinin bu kadar yüksek çıkması bizi endişelendirdi nedeni sizce ne olabilir?. Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Leyla Yolar
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Ferritin hem kanda demiri taşıyan protein hemde enfeksiyonlarda akut faz reaktanı dediğimiz enfeksiyonu gösteren belirteçtir.Muhtemelen oğlunuzu enfeksiyonu vardı ona bağlı yüksek olabilir.Daha sonra kontrolü yapılmasında fayda var. Geçmiş olsun

30 Temmuz 2018 11:59