ÇY
Soru Sahibi
22 Mayıs 2015 21:18

faranjit antibiyotik

merhaba hocam, benim antibiyotikler hakkında kafam çok karışık. Kullanıp kullanmama konusunda daima ikilemde kalıyorum . 16 aylık oğluma bugn doktor hafif faranjiti var dedi ve antibiyotik verdi. boğaz enfeksiyonlarında boğaz kültürü yaptırılmalı mı ?yapılınca sadece bakteri çıkarsa antibiyotik kullanın diyen doktorlar da var , yani su an 38 atesi var iştahı yok ama genel durumu neşesi iyi, yani antibiyotik kullanmazsam ne gibi komplikasyonlar olusabilir ya da olusur mu , iki çocuk annesi olarak her boğaz ağrısında antibiyotikten bkmış biri olarak ne tavsiye edersiniz? büyük oğluda da aynı sorun antibiyotik alırken bile hastalanıyor.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Bak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Sayın Yavuz bey, 16 aylık bebeğe faranjit tanısı pek konulmaz. Tanı üst solunum yolu enfeksiyonudur. Boğaz kültürü yapılabilir.Üreme olur ise antibiyotik verilebilir. Geçmiş olsun.

23 Mayıs 2015 11:24