29 Kasım 2020 16:59

Faktör 5 leiden Homozigot

Doktor Bey iyi günler.2015 yılında tek gözde zamanla azalan görme kaybı oluştu.Üniversite hastanesinde MR da görülen plaklar ,bos sonucunda çıkan bantla multiple sklreroz teşhisim koyuldu.Kortizon tedavisiyle gözüm açıldı.Şu an rebif 44 kullanıyorum.Hiçbir sorunum yok.Fakat kafama takılan hastalığımın teşhisi için birçok tahlil yapılmıştı.Tromboz paneli testinde Faktör 5 leiden(moleküler çal.) homozigot olduğunu ve MTHFR (A1298C) mutasyonu heterozigot olduğunu gördüm.Prothrombin mutasyonu saptanmamıştır.MTHFR (C677T) mutasyonu saptanmamıştır yazıyordu.2013 yılında bir doğum yaptım.Hamileliğimin 3 ayında kanama yaşamıştım.Progestan hormon ilacı kullanmıştım.Sezeryan doğum yaptım.Herhangi bir düşük,ölü doğum geçmişim yok.Fakat gelecek için kaygılıyım .Faktör 5 leiden mutasyonunun pıhtı oluşturma ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.Derin ven trombozu vs gibi bir öyküm de yok.Çok kaygılıyım.Bundan sonrası için ne yapmam lazım?Her an pıhtı atıp ölecekmişim korkusuna girdim .Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Oncelikle bir hematoloji uzmani ile gorusmenizi oneririm Sizin dogum kontrol hapi kullmaniz veya sigara icmeniz kesinlikle onerilmiyor Gebelik durumunda ise heparin baslanacaktir size Bu arada hareketli olmanizi ve sedanter denilen yasam tarzindan uzak durmanizi oneririm

30 Kasım 2020 09:21