tt
Soru Sahibi
4 Nisan 2020 17:36

Ets ameliyatı

İyi günler. yaşım 24 bir ay önce el ayak terlemesi nedeniyle ets ameliyatı oldum t3 ve t4 koterle yakılarak. refleks terleme oluyor. göğüsümün sağ tarafında ve sırtımın sağ tarafında sürekli nemlilik ve soğukluk oluyor. refleks terleme de oluyor sırt göğüs göbek kasık popo bacaklarda. psikolojik olarak çok zorluyor. Zamanla azalır mı ya da geçer mi yardımcı olur musunuz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Güven Olgaç
Göğüs Cerrahisi

Geçmiş olsun, Maalesef ETS ameliyatının en sıkıntılı olumsuz etkisine maruz kalmışsınız. "Telafi Edici (kompansatris) Aşırı Terleme" dediğimiz bu durumun, yine maalesef etkin bir tedavisi yok. 2 seçeneğiniz var: 1. Ya "henüz çok erken, belki zamanla azalır veya ben bu yeni duruma belki uyum saglarım" deyip bekleyeceksiniz. 2. Ya da bu olumsuz durum için bir çeşit "eski haline döndürme" operasyonu yapan bir kliniğe basvuracaksınız. Bildiğim kadarıyla bu ameliyatı şimdilik sadece Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı yapıyor. Tekrar geçmiş olsun.

5 Nisan 2020 12:26
Doç. Dr. Güven Olgaç
Göğüs Cerrahisi

Geçmiş olsun, Maalesef ETS ameliyatının en sıkıntılı olumsuz etkisine maruz kalmışsınız. "Telafi Edici (kompansatris) Aşırı Terleme" dediğimiz bu durumun, yine maalesef etkin bir tedavisi yok. 2 seçeneğiniz var: 1. Ya "henüz çok erken, belki zamanla azalır veya ben bu yeni duruma belki uyum saglarım" deyip bekleyeceksiniz. 2. Ya da bu olumsuz durum için bir çeşit "eski haline döndürme" operasyonu yapan bir kliniğe basvuracaksınız. Bildiğim kadarıyla bu ameliyatı şimdilik sadece Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı yapıyor. Tekrar geçmiş olsun.

5 Nisan 2020 12:27