GZ
Soru Sahibi
15 Ekim 2021 00:40

Ertesi gün hapı hormon bozukluğu adet gecikmesi çaresi

Merhaba Doktor Hanım, Erkek arkadaşımla yaşadığımız yakınlaşmada iç çamaşırıma meni bulaşma korkusuyla Ertes72 isimli ertesi gün hapını içtim. 14 Eylül'de adetim bitmişti. 16 Eylül'de bu olay yaşandı, daha sonra 17 Eylül tarihinde (yani 20 saat sonra) ertes 72 hapını içtim. Hapı içtikten 1 hafta sonra yani 24 Eylül'de hapın yan etkisi olan ara kanamayı yaşadım ve 1-2 gün sürdü. Adetime daha 15 gün olduğu için adet kanaması olduğunu düşünmedim. Düzenli adet gören bir kızdım takvime göre 9 Ekim'de adet görmem gerekiyordu. Hala olmadım yani şuan 6 gün gecikmiş durumda. Yan etki olarak adet düzensizliği yapabileceği yazıyordu. Yaptığım gebelik testleri negatif çıkıyor. Adet gecikmesi devam ederse ne yapmalıyım? Ne kadar daha gecikebilir? Adet söktürücü ilaç almam gerekir mi? Hormonlarımın dengesi bozulduysa nasıl düzelir?

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Ilaç adet düzensizliği yapabilir, 1 hafta içinde adet olmazsa kontrole gidebilirsiniz , ona göre ilaç başlanır Iyi günler dilerim

15 Ekim 2021 11:08
GZ
Soru Sahibi

Merhaba Doktor Sevim Hanım, ertesi gün hapı içtikten sonra 15 gün gecikmeyle regl oldum. Normalde düzenli adet görüyordum. Bu yüzden hapın hormonlarımda bozulmaya neden olup olmadığını görmek adına hormon testi yaptırdım. Bugün (reglimin 2. günü) hastanede yaptırdığım hormon testlerinde değerlerim : LH 3,53 , FSH 4,35 , TSH 2,28 , Estradiol 30 ve prolaktin 13,13 çıkmıştır. Bütün değerlerim normal midir? Kanda betaHCG <1.2 çıktı. Kesinlikle gebelik yoktur diyebilir miyiz? Ayrıca ultrason sonuçlarım da şöyledir: "Uterus boyutları normaldir. Myometrium homojen görünümdedir. Endometrium çift duvar kalınlığı 4 mm ölçülmüştür. Her iki over doğal izlenmiştir. Douglasta serbest sıvı saptanmadı." Ultrason sonuçlarında da her şey yolunda mı, sonuçlarım nasıl? Cevabınız için teşekkür ederim saygılarımla...

26 Ekim 2021 01:08
Op. Dr. Sevim Turhan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

kesinlikle gebelik ihtimali yok iyi günler dilerim.

26 Ekim 2021 11:20