AB
Soru Sahibi
3 Ocak 2018 23:06

Erken ergenlik

Merhaba hocam benim kızım 11 yaşında 9,5 yaşında adet gördü boyu şuan 151 baba boyu 175 anne boyu 160 kızım daha uzar mi yada ne kadar olur

1 cevap
Cevaplar (1)

Sevgili Beril! Olması gereken boyunu tahmin ederek ileride mi? geride mi? onu tespit etmek gerek. Çocuk iken, yetişkin boyunu öngörmek için kanıtlanmış bir yol yoktur. Ancak, çeşitli formüller sayesinde çocuğun büyümesi ile ilgili oldukça yakın tahminler yapılabilir. Popüler bir tahmin formülü şu şekildedir: Annenin boyunu ve babanın boyunu toplayın. (santimetre olarak) Erkek çocuk için 13 cm ekleyin. kız çocuk için 13 cm çıkarın. İkiye bölün. Çocukların çoğu, yukarıdaki tahminin 10 cm' lik hata payı aralığında bir yetişkin boyuna erişir. Yetişkin boyunu hesaplamak için bir diğer yöntem ise çocuğun 2 yaşındaki boyunu 2 ile çarpmaktır. Buna göre 1.61 cm +/- 10 cm yani 1.51 cm ile 1.71 cm arası olması muhtemel. 11 yaşında 1.51 cm olduğuna göre spor yapar, sağlıklı beslenir, iyi gece uykusu ve kötü alışkanlıklardan uzak durursan 1.71 cm boylara ulaşabilirsin. 13 yaşına kadar hızlı uzama olacağından bu yaşları basketbol gibi kemikleri uzatan sporlarla uğraşmanı öneririm. 13 yaşından 16 yaşına kadar azalarak devam edecek ve bu 21 yaşına kadar nihai boy şekillenecek. Çocuğun boyunun genler tarafından kontrol edildiğini unutmayın. Çocukların büyüme hızlarının farklılık gösterebileceği de dikkate alınmalıdır. Bazı çocuklar büyüme dönemine erken başlarken, bazıları geç serpilir. Sigara 80 den fazla hastalığın direk nedenidir. Tekrar belirtelim; iyi gece uykusu boy uzamasına büyük katkı sağlayacaktır. Büyüme ile ilgili ikna olmadı iseniz ve endişeleriniz varsa aile hekiminiz başta olmak üzere bir uzmana danışın. Sağlıcakla

4 Ocak 2018 19:19