KE
Soru Sahibi
22 Temmuz 2021 17:48

Ergenliğe nasıl ve ne zaman

Hocam 10-12 yaşlarında bir çocuğun porno izlemesi psikolojisini bozar mı? Bir de bu çocuk o yaşta ereksiyon olabilir mi? Diyelim ki ereksiyon oldu boşalabilir mi ergenliğe girmemişse?Yoksa öyle bir şey olması için ergenliğe girmesi mi gerekir? Ergenlik ile ilgili bazı bilgilerim eksik o yüzden soruyorum bunu

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Yusuf Karaer
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Çok güzel sorular. Aslında bazı kısımları bir ürolog daha net de cevaplayabilir. Kısaca ve basit bir dille cevaplamaya çalışayım **Öncelikle ergenlik dönemiyle ilgili kısa bir bilgi vererek başlayalım. Ergenlik dönemi 9-10 yaşları civarında başlar. Öncelikle hormonal süreçlerle başlar, sonrasında duygusal dalgalanmalar, fiziksel değişiklikler ve sonrasında kızlarda adet görme, erkeklerde de meni gelmesi ile devam eder. Yani halk arasında ergenliğe girme dediğimiz bu durumların çok öncesinde aslında ergenlik dönemi başlamış oluyor. **Ergenlik dönemi cinsel konulara olan ilginin de artmasını beklediğimiz bir dönem. Bu dönemde gençler, cinsel içerikli bazı yayınlar izleyebiliyor. Pek çok durumda olduğu gibi burada da mesele bunla geçirilen zaman diyebilirim. Eğer sürekli ve uygunsuz bir maruziyet söz konusuysa, ruh sağlığına da olumsuz etkileri olabilir. **Ergenlik döneminde, meni gelmeden evvel de ereksiyon görülebilir. **Meni gelmeye başlamadan evvel de mastürbatif hareketler ya da geceleri rüyalanma esnasında zevk alınabilir. Ama meni gelmeye başlamamışsa bu zevk alma sonucunda boşalma gerçekleşmez.

22 Temmuz 2021 18:56
KE
Soru Sahibi

Yani hocam 11-12 yaşındaki çocuk porno izlese ve o an masturbasnu bilmeden mastürbasyon yapsa eğer ergenliğe girmemişse meni gelmez doğru mu anladım? Ve bu dönemdeki ergenliğe yeni girmiş çocuk yaptığı her şeyde sorumlu mudur artık sorumluluk sahibi biri mi sayılır yoksa yine çocuk mudur

23 Temmuz 2021 05:22
Uzm. Dr. Yusuf Karaer
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

**Evet halk arasındaki tabirle ergenliğe girmemişse meni de gelmez. **18 yaşına kadar devlet, herkesi çocuk kabul eder. Ama ergenlik döneminin özelliği bilişsel olarak soyut işlem dönemine girilmesi. Yani 10 yaş civarından itibaren artık çocuk; iyi-kötü, doğru-yanlış, sevap-günah… gibi pek çok soyut kavramı sorgulamaya ve kavramaya başlar. O kapasiteye ulaşır diyelim. Sonrasında da bu sorgulama kapasitesi günden güne artar. Arttıkça da artık yaptıklarından sorumlu tutulmaya başlanır. Ama direkt “Şu andan itibaren yaptığı her şeyden sorumludur” diyemiyoruz. Devlet de 12 yaşından itibaren çocukların işlediği suç içeren fiillerde “Yaptığı şeyin farkında mı? Ortaya çıkacak sonuçları kestirebilecek düzeyde mi?” diye bize sorar. ** Yani 18 yaşına kadar çocuk. Ama 10 yaş civarından itibaren farkındalığı ve sorumluluğu giderek artan bir çocuk.

23 Temmuz 2021 10:53