GE
Soru Sahibi
8 Ağustos 2021 10:34

Epileptik nöbet ardından mr sonucu yorumu

Değerli hocam merhaba, 54 yaşında babamın yaklaşık 7 aydır aralıklarla ağız şıpırdatma durumu vardı. Ve ardından gelen bilinç kayıplı, ellerde titreme,tükürük birikimi ve dil ısırmalı ilk epileptik nöbeti nedeniyle nörolog a başvurduk. Şuan günde 1000mg olmak üzere k ile başlayan ilacı kullanıyoruz. Mr sonucunda koyu punto ile yazılmış cümleleri aktarıyorum, 'Periventriküler ve supravenriküler derin ak madde içinde birkaç adet t2a ve flair sekanslarda hiperintens istemik- glikolik odaklar mevcuttur.',' Serebral sulkal mesafeler ve ventrikül kompartman genişlikleri belirginleşmiştir. Sağ temporal lob medialde sola göre hafif asimetrik sinyal artımı mevcuttur. Meziyal temporal skleroz ayrımı için açısından gereksinim halinde ileri incelemesi önerilir.' Ardından ilaçlı mr çektirdik ve orda da yazanlar 'Sağ parietal lobda sentrum semiovele düzeyinde subkortikal beyaz cevherde t2 ve flair AG de hiperinten, mm'rik boyutlu birkaç adet kronik iskemik gliotik lezyon dikkat çekmiştir. IVKM enjeksiyonu sonrası belirgin patolojik kontrastlanma dikkati çekmemiştir.' Ayrıca nöroloji uzmanı sağda amigdala da hiperintens artışı olduğunu söyledi. Bu sonuçları yorumlamanız mümkün müdür? Beyinde tümör olduğunu mu gösterir? Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hasan Akdemir
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Beyinde tümör yok, milimetrik alanlarda beyin hücrelerinin ölüp yerlerini destek dokusu hücrelerinin doldurduğu alanlar var. Endişeye gerek yok, epilepsi tedavisi ayarlanınca rahatlayacaktır. Geçmiş olsun.

12 Ağustos 2021 09:00