YE
Soru Sahibi
10 Nisan 2018 17:11

Eozofil yüksekliği

Hocam merhabalar . Ben yıllardır alerjik astım hastasıyım . Ara ara özellikle bahar aylarına girildiğinde kortizon ilaçlar kullanıyorum kısa süreli. Fakat son iki aydır kan tahlillerimde eozofil değerlerim yüksek çıkıyor. Doktorum parazitsel bir nedenden dolayı olabileceğini söyleyip 3 haftalık bir parazit ilac tedavisi verdi fakat hala kanım yüksek çıkıyor. Bir iç hastalıkları doktoruna da gideceğim fakat size öncesinde danışmak istedim bu durum korkacağım bir durum mu yani kanda eozofil yüksekliği Benim gibi alerjik hastalarında tehlikeli bir konumudur yoksa korkmam yersiz midir ? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kadri Yamaç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Merhaba, Eozinofil yüksekliğinin ne kadar olduğu çok önemli. Örneğin %4 de yüksektir, %50 de yüksektir ve ikisine bakışımız arasında büyük fark vardır. Ayrıca bu yüzdeleri yazarken Lökosit (WBC) sayınızın da ne kadar olduğunun çok önemli olacağını belirteyim. Ve de, örneğin dalak büyük mü başta olmak üzere muayene bulgularınız bilinmeli. Sonuç ve özet: Bir eğer ulaşabiiyorsanız bir hematoloji uzmanı, çevrenizde hematoloji uzmanı yoksa bir iç hastalıkları uzmanı sizi görmeli. Geçmiş olsun.

14 Nisan 2018 21:02